sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Vestel Teknik Servisin İlgisizliği

Ayşegül Ayşegül13 Kasım 2019 11:43

Ariston nofrost buzdolabım iki gün önce bozuldu. Teknik servisini Vestel üstlenmiş. İki gündür hastane randevumu iptal ettim. Dün gelecek olan servisi bugüne ertelediler. Bugün ise saat 11 itibariyle aradım yoğunluk var size yarın gelecekler diyorlar. Hem çağrı merkezi hem Büyükçekmece Vestel yetkili servisi benimle dalga geçtiler. Üstelik bana ücretli hizmet verecekler. Dolabımın içindekiler çöpe gitti. Mağdurum ve şikayetçiyim. Gereğini rica ediyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Ayşegül 16 Kasım 2019 21:39

'gururlayerli' dediğiniz zaman anlamını doldurun lütfen.

profile-icon Ayşegül 13 Kasım 2019 20:49

Ariston Buzdolabım dün sabah itibariyle bozulunca 9.30 da ilgili iletişim kanallarını aradım. Lakin gayri lakayıt davranıldı. Ve mağdur edildim. Zararım 1000 TL fazla. Bugün için gelineceği söylenen servisin yarına ertelendiğini duyunca başka birini çağırmak zorunda kaldım. Bana bedava hizmet vermiyorsunuz. Buna rağmen teknik servis ekibiniz eğitim ve kalite bakımından vasatin altındalar. Kriz yönetmekten acizler. Ben Arçelik Teknik Servis denetleyicisiydim. Böyle durumlarda vatandaşı zorda bırakmadık. Bilginize rica ederim.

Vestel Logo Vestel 13 Kasım 2019 14:50

Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler