09 Eylül
#12575121

Vestel Teknik Servis Ve Ürün Memnuniyetsizliği!

3 yıl önce kullanmaya başladığımız Vestel bulaşık ve çamaşır makinemizin kenarlarında paslanmalar başladı. Bununla ilgili evimize gelen teknik servis elemanı fotoğraf çekip gitti. Bize dönüş yapılacağını söyledi ve sonuç her zamanki gibi "müşteri kaynaklı" şeklinde tarafıma iletildi. Tamirat için ödeme yapacaksa ödeme yapmam gerektiği tarafıma iletildi.


Arayan kişiye bizden kaynaklı ise neden ücret almadı diye sorduğumda da bana istiyorsanız alırız gibi çok güzel bir cevap verdi Vestel teknik servisi.


Alırken 3 yıl garanti verilen bir de üstüne 4 yıl daha garanti olsun diye ücret ödediğim Vestel. Hiç şaşırmadım. Garantiyi herhalde sembolik olarak kullanıyorsunuz. Sizi yerli bir firma olduğunuz için tercih ettim ve karşılığında mağduriyet gördüm tebrikler!

Salih Salih 709 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Salih12 Eylül

    Mağduriyetim hâlâ giderilmediği gibi benimle iletişime dahi geçilmedi. 3 yıldır kullandığım bulaşık Makinesi ve çamaşır makinesinin paslanma yapması müşteri kaynaklı denilerek geçiştirildi ve garantiye rağmen benden ücret talep edildi. Kurumsal bir çok firma bu durumda ürün değişikliği yapıp müşteri memnuniyeti için yeni ürün gönderirken, yerli ve milli hassasiyet ile tercih ettiğim Vestel beni hayal kırıklığına uğrattı ve mağdur etti. Haklarımı Tüketici Mahkemesinde arayacağım. Böyle bir hizmet anlayışı olamaz.

  • Vestel Temsilcisi10 Eylül

    Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

Ziyaretçi Yorumları