Vestel Sürekli TV Arızası

Mithat Mithat21 Mart 17:46

3 yıl önce aldığım televizyonum 3 kere servis geldi ve parça değişikliği yaptı. En son yapılan işlem TV şasesi yani ana kart değişikliği yapıldı. Buna rağmen arıza tekrarladı ve vaktim olmadığı için arayıp servisi kayıt oluşturamadım garantim 02.02.2020 tarihinde sona ermiş bunu bilmiyordum servisi aradım servis gelip tekrar ücretli kontrol edebileceğini söyledi. Eğer sorunum eski sorun ise ürünlerinin arkasında duracaklarını ve destek vereceklerini söylemelerine rağmen gelen servis bugün tarafıma tekrar geri dönüş yaparak şasi değişikliği yapılacağını garantim bittiği için tarafımdan 900 TL ücret talep edeceklerini bildirdiler. Aldığım televizyonumun bu kadar arıza vermesi normal mi? Ayrıca aynı arıza için neden tekrar ücret ödüyorum konu hakkında ücretsiz olarak televizyonumun tamir edilmesini ve sorunumun giderilmesini istiyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Mithat 23 Mart 13:35

Tarafıma saçma sapan bir dönüş yapılarak ürünlerinde sorun olmadığını ve bozulmasının gayet normal olduğunu yani 3 yıl içerisinde 2 defa şasi değişmesinin normal olduğunu söylediler. Ücretsiz yapmayacaklarını dalga geçer gibi sadece 100 TL bir indirim yapacaklarını söylediler bu nasıl bir rezilliktir. 3 yıllık yeni bir ürünün bu kadar çok arıza vermesi ve buna istinaden arkasında durulmaması büyük rezalet... Kendilerince çözüm bulmuşlar ama kendi menfaatleri doğrultusunda ne müşteri odaklılık var ne de memnuniyet bunları herkes görsün ve ona göre bundan sonra Vestel'den ürün alsınlar.

Vestel Logo Vestel 23 Mart 08:34

Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler