09 Eylül
#12575322

Vestel Servisi Beni Mağdur Etti!

Televizyonumun arızası için Vestel'i aradım. İstanbul Bahçelievler servisini yönlendiler. Servis geldi. Çok kolay bir sorun olduğunu, 3 gün sonra teslim edeceklerini söylediler. Fiyat olarak 400 TL ücreti olduğunu söylediler. 3 gün sonra televizyonu ben evde yok iken teslim etmişler.


Televizyonu akşam açtığımızda sanki hiçbir şey yapılmamış gibi eski bozuk televizyonumdu. Yani tamir edilmemişti. 400'ü ödedikten sonra şok yaşamış oldum. Ertesi gün Vestel'i arayıp şikayet etmek yerine, iyi niyetimle servisi aradım ve durumu söyledim. Sanki televizyonu güzelce tamir etmişler gibi "ya öyle mi?! " diyerek şaşırdılar ve gelip televizyonu alacaklarını söylediler. Ama telefonla arayıp tamirci ve aynı zamanda servis müdürü olan kişinin yıllık tatile çıktığını ve 10 gün sonra geleceğini söylediler ve televizyonum bozuk ve tamir parasını ödemiş olduğum şekilde bende 10 gün daha kaldı. 10 gün sonra ne arayan var ne de soran. Ben servisi yine aradım. Televizyonu gelip alın dedim.


Gelip aldılar ve mahcup olduklarını aldıkları günün akşamına teslim edeceklerini söylediler. Şimdi şurayı iyi anlayıp okuyan arkadaşlar "Bu kişiler böyle deyip televizyonu aldıktan sonra ne aradılar ne de sordular. Ben arıyordum, kimi zaman ulaşamıyordum, ulaştığımda da servis müdürün hastanede hastası var, ustanın doğum günü pastası var vs... , vs... , bahaneler bahaneler hiç bitmedi. Beni yetkili servis hiçbir şekilde aramadı. Hep ben aradım.


Böyle servis olur mu? Şu an itibarıyla 3 hafta geçti ve televizyonum hala serviste ve hala aranmıyorum. Ben arıyorum ve bana türlü türlü bahaneler üretiyorlar. Aradan bu kadar zaman geçtikten sonra çok basit dedikleri televizyonumu tamir edemeyebileceklerini söylüyorlar. İlk başta tamir edemezsek, paranızı iade ederiz diyen kişiler, şimdi beni bu kadar sıkıntıya ve strese sokmuşken paramın tamamını iade edeceklerini söyleyenler, benden servis bedeli istiyorlar. Hem televizyonu tamir etmediler, hem beni neredeyse 1 aydır oyalıyorlar, hem dürüst olmadıkları için sinirlerimi bozdular ve üstüne üstlük "merdiven altı servis değiliz "demişlerdi ama daha kötü bir servis olduklarını ispat ettiler.


Benim isteğim Vestel gibi büyük bir Türk markasının böyle servislere çözüm bulup, düzeltmesi veya gereğini yapıp kapatmasıdır. Yoksa çok müşteri kaybeder. Yalanla dolanla bu işler yürümez.


Bu gibi servis müsveddeleri Vestel markasını kötülemekten başka bir şey yapmıyorlar. Vestel firması yetkilileri buna bir çözüm bulmalı!.

Yaman Yaman 448 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Yaman'ın Teşekkür Mesajı13 Eylül

    Vestel çözüm merkezi temsilcisi Yelda hanımın, mağduriyetim esnasında göstermiş olduğu ilgiden dolayı önce şahsına, sonra Vestel firmasına teşekkür ediyorum. Bu ilgilerinden yola çıkarak, mağduriyetim ile ilgili bir sonuca varacaklarını ümit ediyorum.

  • Yaman13 Eylül

    Vestel çözüm merkezi temsilcisi Yelda hanımın, mağduriyetim esnasında göstermiş olduğu ilgiden dolayı önce şahsına, sonra Vestel firmasına teşekkür ediyorum. Bu ilgilerinden yola çıkarak, mağduriyetim ile ilgili bir sonuca varacaklarını ümit ediyorum.

  • Vestel Temsilcisi10 Eylül

    Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

Ziyaretçi Yorumları