Vestel Servise Göre Ayıplı Ürün Kullanıcı Hatası

Samet Samet 2 ay önce

Bursa Vestel servisi ntm firmasına 5 ay önce satın aldığım Ariston Hotpoint mikrodalga fırınımı kapak ve gövdesinde boya atması şikayeti ile teslim ettim. Ancak aynı gün kullanıcı hatası diye iade ettiler, garanti kapsamında olduğu halde ücret talep edildi. Bir de genel merkezlerine iletmişler onlarda kullanıcı hatası demişler, neye dayanarak bunu söylediklerini sordum, onların elemanları bu konularda uzmanmış, ücret karşılığı yaparız onunda işlem yapmazlarmış. Bu nasıl bir firma anlayamadım, böyle bir firma hiç görmedim. Sanki biz hiç mikrodalga fırın kullanmadık, 15 yıldır farklı marka kullandım, hiç sıkıntı yaşamadım da bunlara gelince kullanıcı hatası oluyor. Ben bundan sonra Vestel ve servisini yaptığı hiçbir ürünü kapımdan içeri sokmam. Benim yarın ilk işim servisten almış olduğum imzalı kaşeli rapor ve faturam ile birlikte Tüketici Mahkemesinde dava açarak bunun hesabını mahkemede soracağım. Bakalım tüketici haklı mıymış göreceğiz. Mahkeme sonuç tutanağına da örnek teşkil etmesi için buradan herkes ile paylaşacağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Samet 2 ay önce

Saçma sapan çözüm alternatifi üretmeye çalışıyoruz gibi içi boş kopyala yapıştır gibi hazır format yazıları bırakın, kimse bunlara inanmaz, zaten servise vermiştim, çözüm bulunsa o zaman bulunurdu, firmanızın mantığını çözdüm. Bir arıza durumunda garanti kapsamında olsa dahi kullanıcı hatası diyerek insanların ceplerindeki parasını almak, sorumluluğu hiçbir şekilde kabul etmemek. Müşteri memnuniyeti ve empati sıfır.

Vestel Logo Vestel 2 ay önce

Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler