07 Eylül 2017

Vestel Satış Servis Çözüm Merkezi Klima Şikayeti!

Sıfır klima aldım. Aldığım günden bu yana soğutmuyor,su damlatıyor. Aldığım günden bu yana servisin haberi var paramı iade etmiyorlar. Değişim öneriyorlar ama ben artık Vestel'e güvenmiyorum. Geldiğinden beri arızalı olan klimayı servise bile zor kabul ettirdik. Paramı vermek istemiyorlar! Çözüm merkezleri bile pazarlık ediyor. Zaten alırken satıcı en ufak problemde geri alırız diyordu. Şimdi de ben almam diyor. Hepsi birbiri ile çelişkili. Göründüğü gibi bir firma değil.

Umut 1.422 Okunma

Cevaplar

  • Umut08 Eylül 2017

    Hala aramadılar. Çözüm yok. Çok rahatlar. Bizim gibi milli sevgisi olanlar keriz gibi gidip Vestel almaya devam ettiği sürece çok rahat davranmaya devam edecekler. Bugün Tüketici Hakları Hakem Heyetine şikayet edeceğim.

  • Umut07 Eylül 2017

    Telefonumda bayiniz servisinizin arama kayıtları ve mesajları var. Vestel olarak sadece kendinizi düşündüğünüzü ilgisizliğinizi ve sadece para alana kadar işinizi yaptığınızı ortaya çıkarcak kadar. Ayrıca çözüm merkezinizden ezgi hanım çözüm odaklı ve müşteri memnuniyeti odaklı değil. Baştan tırnağa topu birbirinize atıyorsunuz. Paramı iade edene kadar hakkımı almaya çalışacağım. Buraya cevap yazmışssınız ama bir defa bile aramadınız. Yuhh diyorum. Ancak bu kadar ikiyüzlülük olur.

  • Vestel Temsilcisi07 Eylül 2017

    Merhaba, VESTEL Müşteri Hizmetleri olarak geri bildiriminizi, memnuniyete dönüştürmek adına yaratılmış bir fırsat olarak görmekteyiz. Şikayet Yönetim Ekibimiz Sizinle en kısa sürede iletişime geçecek. Yeni iletişim kanalımız Capcanlı Destek'ten de bize ulaşabilir, Müşteri Temsilcilerimiz ile anlık görüşme sağlayabilirsiniz. https://www.vestel.com.tr/destek/canlidestek.aspx 360 derece mutluluğunuz için BURADAYIZ. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön