Vestel Puzzle Buzdolabı'nın Çözülemeyen Puzzle Gibi Problemi

Ömer Ömer29 Ağustos 23:52

Vestel marka NF655kx buzdolabımın kapı mandalları kırıldı, biri yüze çarptı, gözümden olacaktım Allah esirgedi. Neyse konuya gelelim, çünkü Vestel bir önlem almıyor bu soruna.

Dolap servis tarafından kurulumu yapılalı iki yıl olmamıştı ki kapı mandalları peş peş kırıldı. Servis sırayla mandalları değiştirdi ancak kapıların ayarı bozuldu. Kapı ayarı yapmak için dolabın dengesi terazisi bozuldu. Sonra dolabın terazisi bozuk dediler dolabı teraziye aldılar, kapılar yamuldu. Kapıları düzelttik dediler kapı hizaları kaçtı. Sol üst kapı, diğer üç kapıya göre 1 cm e yakın dışarıda. Şimdi milimetrik ve simetrik üretilmiş mühendislik ürünü bir cihaz çarpık yapılaşmış bir kent gibi kapakların her biri ayrı duruyor. Bu yetkili servis tarafından düzeltilemedi. Fabrikada montaj yapılırken düzgün yapılarak gönderdiği ürün, servis tarafından işlem uygulanması sonrası aynı ayara tekrar getirilemiyor ise servisinize eğitim verin, işi bilen yapsın artık kaç oldu servis geliyor kırk gündür bitmedi çilesi.

İkinci husus, servisin tamir işlemi sırasında ürüne hasar vermesi. 4 kapı menteşeleri, hasarlı iki kapı, kapı içi LED aydınlatması, soğutucu sensörü, üst kapı kapağı, sağ kapı contası vs vs. Değişen parçalardan servis dükkanda ikinci dolabı yapacak inşallah.

Üründen memnundum, ilk kuruluma gelen ekip su terazisi getirmemiş, ürünü kutudan çıkarıp fişe takıp gitmişti. Normalde ürün tanıtılır ama gelen ekibin dolap hakkında hiç bilgisi yoktu, ürün kitapçığını okuyun ayarlayın dediler. Dolabın ayak ayarları yapılmadığın terazisi dengeye getirilmemiş ve bu kontrolü yapması gereken yetkili eğitimli personel bunu ihmal etmiş. Servis görevlisi bana, dolabınız bu süre içinde esneyip şekilli yamulmuş ayarlansa bile terazisi, düzelmez dedi. Kaldı ki, Emre Baki usta epey uğraştı gece yarılarına kadar geldi gitti ama düzelmedi.

Bugün iki kapısı değişti daha üstünde sıfır jelatinleri duran dolabım artık hiç de eskisi gibi değil, kapı mandalları servisin gözü önünde aşınıp toz gibi dökülmesine rağmen, biz yaptık oldu, siz memnun olmuyorsunuz deme hakları hele hele hiç olmamalı. Bir şey aşınıyor ise yolunda gitmeyen bir şey, bir problem var demektir ve bunu servis görmezden geliyor. Kapı mandalları 4cü kez değişti 40 günde. Ömürlük olması gereken bir parça, sonuçta kaç on bin kere o kapak açılacak diye tasarlanıp üretilen parça 40 günde 4 kere değişti. Bunu üreten mühendis mi gelip ayarlayacak, yoksa yanlış ayardan yamulmuş dolabı Vestel yenisi ile mi değiştirecek, göreceğiz.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Ömer 31 Ağustos 08:35

Çözüm merkeziniz maalesef bu soruna çözüm üretmiyor. Değişim isteği hemen reddedildi. Servis anlamında kaliteyi artırmadıkça da buzdolabının bu durumu değişmeyecek. Yetkili servis olarak başarısız. Cihazı onarımını yapamadılar. Bu buzdolabı ile beraber aldığım kurutmalı çamaşır makinem de vardı Vestel marka, ilk 3 ay içinde arıza verdi, 6ay sürdü aynı servis tamir edemedi ürünü. Sonunda Tüketici Mahkemesi'ne ücret iadesi için başvurup, sıkma ve kurutma problemi çözülemedi için ücret iadesi yapmak durumunda kalındı. Ürünü sevmemize rağmen istemeyerek de olsa Tüketici Mahkemesi'ne bugün başvurumu yaptım, yine 6 ay ha yapıldı ha yapıyoruz diye oyalanarak özellikle bu pandemi sürecinde servis fazlasıyla geldi gitti evimize, yeterli sanırım tamir yeteneğinin olmadığını görmek için.

Vestel Logo Vestel 31 Ağustos 08:11

Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler