Vestel Puzzle Buzdolabı

Çiğdem Çiğdem09 Nisan 2019 13:37

7 yıl önce firmanızdan puzzle buzdolabı aldım, aynı hatayı 4 kez verdiği için firma dolabı değiştirdi. Ancak yeni gelen dolapta bir türlü randıman almadı. Farklı zamanlarda farklı hatalar vererek (buzlanma, su birikmesi vs.) bugüne geldik. En son geçen ay alarm sürekli çalarak zone 2 bölmesi dondurma özelliğini yitirdi. Servis sağ kapakta tam kapanma olmadığını ileri sürerek 170 TL'lik bir parça değişimi yaptı. Ancak çözüm 2 gün sürdü tekrar alarm sürekli çalmaya başladı. Firma sahte, alarm olduğunu soğutmada sorun olmadığını ana kartın değiştirilerek sorunun giderileceğini söyledi.

İki gün önce alarm hiç susmadığı için ve zone 2 bölmesi ve normal bölümünde soğutma yapmaması nedeniyle servise tekrar başvurduk. Sağ kompresörün yandığını onunla birlikte anakartın de değişmesi gerektiğini söylediler. Buzdolabını atmak zorunda kaldım. Bugün yerine Vestel marka olmayan bir dolap almak zorunda kaldım. Bu noktada puzzle dolabın verimli çalıştığına dair bir duyumunuz var mı çok merak ediyorum. Bu kadar pahalı bir ürünü nasıl olur da bu kadar verimsiz bir şekilde piyasaya sürebiliyorsunuz. Firmanızdan bir daha asla bir ürün almayacağım gibi herkese de anlatacağım yaşadığım bu durumu.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Vestel Logo Vestel 09 Nisan 2019 14:30

Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler