30 Nisan 2019
#11909780

Vestel Müşteri Memnuniyetsizliği!

Vestel'in Müşteri İlişkileri Genel Müdürlüğü kurarak % 100 müşteri memnuniyetini hedeflemesi, basında ve sosyal medya yaptığı açıklamalarda Genel Müdürünün kimi zaman teknisyen gömleğini giyerek sahaya indiğini, kimi zaman müşterilerinin telefonlarını yanıtladığı belirtmesine rağmen "http://www.egedesonsoz.com/haber/vestel-de-memnuniyet-gorev-tesekkur-hedef/873207” bırakın Genel Müdüre ulaşmayı Vestel'in santralına bile ulaşmanız mümkün değil.


18.04.2018 tarihinden bugüne sorun yaşıyorum (02362320131) numaralı Genel Müdürlük telefonunuz açılır açılmaz, cevap verilmeden boş hatlara yönlendiriliyorum veya telefon kapanıyor. Ulaştığım Müşteri İlişkileri İletişim Elemanı konuyla ilgili şikayetlerimin santral personeli tarafında 29.04.2019 tarihinde Müşteri İlişkileri Genel Müdürü T** beyin asistanına iletildiğini hatta asistana giden mailin içeriğini de okumasına rağmen bir geri dönüş olmamıştır.


Kullanmış olduğum televizyon için değişim kararı verildiği için iki cihaz arasında karşılaştırma yapabilmek için teknik dokümanları talep ettim. Müşterilere basın ve sosyal medya ortamına yansıtıldığı gibi verilmediği veya teknik ekip olmadığı için ürünlerin teknik özeliklerini gösterir teknik dokümanlar ancak 3 gün sonra ulaştırılabildi. Ürünlerin karşılaştırma tablosunu yapıp gönderdikten sonra teknik konularda yazılı ve sözlü destek ve açıklama istememe rağmen bilgi verilmedi.


Gönderdiğim karşılaştırma tablosunda alt model ürünü kullandığım özellikler olmadığı için, üst modeli de üründe kullandığım üründeki özellikleri olmadığı ve üstüne para istedikleri için kabul etmeyerek para iadesi talebinde bulundum. Aldığım cevap ise “uzlaşılamayan bir noktaya ulaştık yasal hak edişleriniz doğrultusunda ilerleyebilirsiniz” oldu.


Umarım Müşteri ilişkileri Genel Müdürü T** bey kendisine attığım maillere, santralinin neden bu şekilde davrandığını, yöneticilerinin niçin geri dönüş yapmadığını, Vestel’den kaynaklı sorun nedeniyle kullandığım özellikleri bulunmayan bir alt model ürünün, üstüne para vererek mevcut üründe kullandığım özellikleri bulunmayan bir cihazın önerilmesinin cevabını verir.

İsmail İsmail 746 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Vestel Temsilcisi02 Mayıs 2019

    Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

Ziyaretçi Yorumları