Vestel ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Vestel Mavi Ekran Sorunu

2.300görüntüleme
Ertan
Ertan 06 Eylül 2020 17:49

Vestel LED televizyonum yaklaşık 1,5 -2 yıldır hafif Mavi göstermeye başladı. Ben ilk başta çocuklarımın ekran ayarlarıyla oynayıp ayarları değiştirdiğini düşündüm. Ta ki aldığım bulaşık makinesini kurulum yapmak üzere evime gelen servis elemanları televizyonumu gördüklerinde televizyonunuzda Mavi ekran arızası var diyerek söyleyince böyle bir arızamız olduğunu tesadüfen fark ettim. Ve Şu an televizyonum garanti süresi dolduğu için tarafımdan ücret talep edilmektedir.

Halbuki biz ailecek o güne dek Mavi ekran arızası diye bir şey hiç duymadık ve o nedenle de servis aramadık. Bu durum hakkaniyete uygun düşmemektedir. Bizim bu işin teknik yönünü bilmeyişimiz aleyhimize kullanılmakta ve tarafımızdan bu konuda ücret talep edilmektedir. 2 Vestel buzdolabı 2 Vestel bulaşık makinesi2 Vestel TV 1 Vestel çamaşır makinesi kullanıcısı olarak karşılaştığım bu durum Vestel'e yakışmadı. Son kez sorunumun giderilmesini buradan talep ediyorum. 

Vestel Logo
Vestel07 Eylül 2020 09:19

Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

Ertan
Ertan12 Eylül 2020 01:36

Henüz bir dönüş yapmadılar.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler