30 Ağustos 2019
#12521754

Vestel Marka Televizyonumun Bozuk Olması

20 Mayıs 2019 tarihinde Vestel marka televizyon aldım. Aldığım günden itibaren televizyonum arada sırada kendiliğinden kapanıp açılıyordu. Bu sebeple Vestel servisine başvurdum. İlk önce yeni yazılım attılar. Şikayetlerim devam edince tekrar servise gitti. Bu sefer ana kart değişimi oldu. Şikayetlerim hala devam ediyordu. Yeniden servis. Yeniden servis. Televizyonum tam 5 kez servise gitmesine rağmen sorunum çözülmedi. Bu arada televizyonumun arızalandığı anları videoya da çekip servise ilettik. Hepsi kendilerinde mevcut. Vestel müşteri hizmetlerini aradığımda konuya yardımcı olacaklarını söylediler ama oyalamaktan başka hiçbir şey yapmadılar. Televizyonu aldığım tarihlerde bir kaza sonucu boynumu kırdım ve ilk bir ay bu sorunla ilgilenemedim. Arıza şikayetini sağlık sorunlarım sebebiyle 2. Ayda yapabildim.


Şimdi bu arızalı olan televizyonumun haklı olarak değişimi için servise başvurdum ama olumsuz yanıt aldım. Vestel gibi kendini dünya markası olarak gördüğümüz bir şirketin bu olaya kayıtsız kalması son derece üzücü. Elimde televizyonun 5 kez gittiğinin kayıtları var. Televizyonum şu an serviste ve arızalı olduğu halde değişim gerçekleşmiyor. Bu konuda çok mağdurum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Tarafınızdan olumlu sonuç bekliyorum. Eğer olumsuz bir sonuç ile karşılaştığım takdirde şikayetlerimi en üst seviyede yapmak zorunda kalacağımı üzülerek belirtmek isterim.

Muharrem Muharrem 1.864 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Vestel Temsilcisi02 Eylül 2019

    Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

Ziyaretçi Yorumları