09 Ağustos
#12411240

Vestel Marka Derin Dondurucu Sorunu

Tavsiye üzerine Vestel marka CD-ML1102 w a+nf model derin dondurucuyu 28/07/2018 tarihinde ek garanti bedelinide ödemek suretiyle (7 yıl) satın aldım. Ancak dondurucuyu kullanmaya başladığım andan itibaren içerisine bir erzak koyup veya alındıktan belli bir zaman sonra (lf) konumuna gelip alarm çalmaya başlıyordu. Vestel yetkili servisle telefon irtibatında bunun bir arıza olmadığı belirtilmesine rağmen rahatsızlık durumuna gelen bu konuda defaten servis aranmış ve gelen görevliler cihazın son model olduğu (lf) nin bir arıza olmadığı bu konuda durumun normal olduğu tarafımıza söylenmiş, ancak lf uyarısının dondurucunun fişini çekip taktıktan sonra normale döndüğü de görevlilere söylememize rağmen sıkıntı olmadığı belirtilmiştir.


Aradan geçen zaman süresince bu durum normale dönmediği gibi dondurucudan malzeme almaya korkar olduk, malum kurban bayramı da yaklaşması sebebiyle tekrar yaklaşık olarak bu tarihten 40 gün önce servisi arayıp bu durumu bildirdik servis görevlileri değişik zamanlarda 3-4 sefer geldi fabrikaya bu durumun bildirildiği, buradan ölçüm sonuçları istendiğini belirtip dondurucu içine cihaz koyup 3 seferde bu cihazı alıp son gelişte sensör derecelerini fabrikaya bildireceklerini söylediler ve gelen görevli telefonda görüştüğü bir kişi ile sensör ve ana kartın değişeceğini fabrikaya sipariş verileceğini tarafıma söylemesi üzerine bende aldığım andan itibaren bu dolabın bu hatayı verdiğini dondurucunun değişimini istediğimi ilettim ancak görevli bana aradan zaman geçtiğini aldığım zaman bu konuda ısrar etmem gerektiğini söyleyerek parça değişimi için bildirim yapması gerektiğini söyledi.


Bende değişim talebimin genel merkeze iletilmesini istedim. Ardan geçen 2 gün sonunda Vestel genel merkezden servisten memnun olup olmadığım soruldu bende durumu anlattım ve 10 dakika içinde durumu üstlerine aktarıp beni bilgilendireceğini söyledi. Arayan olmadığı gibi aradan 2 gün geçtikten sonra ben tekrar genel merkezi aradım görevli durumu öğrenince acil olarak yukarı durumu bildireceğini ve mağduriyetimin bayramdan önce muhakkak giderileceğine söz verdi.


Şu an bayrama 2 gün var beni arayan ya da soran yok dondurucu hala aynı sıkıntıları veriyor sanki müşteri hatalı, ben Vestel yetkililerinin bu mağduriyetimi gireceklerini bayrama 2 gün kalmasına rağmen halen umuyor ve bekliyorum, bu kadar büyük bir firmanın sözünü ve bu sorunu 40 gündür çözememesi müşteri olarak bende hayal kırıklığı yarattı Vestel markasını tercih etmem hata mı?

Selahattin Selahattin 3.542 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Selahattin09 Ağustos

    Sayın yetkili firmanıza bir müşteriniz olarak kırgın ve memnuniyetsizim müşteriye duyarsızlık ilgisizlik bir kat daha kırgınlığımı artırdı, bir an önce çözüm yönünde dönüşünüz benim Vestel hakkında gelecekteki düşüncelerimi de belirleyecektir.

  • Vestel Temsilcisi09 Ağustos

    Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

Ziyaretçi Yorumları