15 Ocak
#13451101

Vestel Mamak Yetkili Servisi

TV arızası için Vestel Mamak yetkili servisi aradım ertesi güne randevu verdiler saat ile ilgili bilgi verilir denildi . Ertesi gün bekledim arayan olmadı ben aradım 15 ile 18 arası gelecekler denildi arkadaşlar 14 'te geldi ekranda arıza olduğunu 400 ila 550 civarında masraf çıkabileceği arıza kesinleştikten sonra yapılması için onay alacakları ve 5 gün sonra falan getireceklerini söylediler kapora almamız gerekiyor dediler, verdim. Evrak verecek misiniz dedim, hayır mesaj gelir dediler. TV alıp gittiler akşam 18 'de mesaj geldi geldik yoktunuz diye tedirgin oldum, acaba TV'yi kim aldı diye aradan iki gün geçti aradılar TV getiriyoruz diye ben de evde olmadığımı söyledim.


O zaman yarın getiririm dediler aradan 1 saat falan geçti serviste çalışan bayan aradı TV getireceklerini söyledi bende arkadaşlar aradı evde olmadığımı söyledim öylemi peki size fiyat veriler mi diye sordu evet şu fiyatları söylemişlerdi dedim tamam o zaman 550 dedi neyse teknisyen arkadaşlar TV getirdiler ne arıza bilgisi ne fatura ne değişen parçanın eski hiçbir bilgi vermeden gittiler akşamına mesaj geldi memnun kaldıysanız 5 kalmadıysanız 0 diye. Tabii ki 0 verdim.


Arkasından serviste çalışan bayan aradı o kadar aksi ve gergin bir ses tonuyla bana hesap soruyor. Benim evimdeki küçük ev aletlerime kadar her şey Vestel daha önce de servis defalarca geldi, fakat ben bu yetkili servis kadar işini kötü yapan bir servis görmedim. Vestel servis kalitesini düşürmüş asla tercih etmeyeceğim bir marka bundan sonra ve benden de fazla ücret alındığını parça değişikliği falan kapılmadığını düşünüyorum. Aradı aksi aksi konuşmalar yapıldı.

Bengül Bengül 662 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Vestel Temsilcisi15 Ocak

    Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler