Vestel Kusurlu TV Satışı

Mehmet Mehmet28 Mart 16:53

2017 yılının ekim ya da kasım ayında Vestel Didim bayii ceylan ticaretten 55 inç 4K Smart LED TV aldım. Bayi bana defolu ürün satmış. Ama ürünün defolu olduğu konusunda bana bilgi verilmeden satış yapıldı. 2018 in aralık ayı sonu 2019 ocak ayı başında TV de görüntü kayması oldu görüntüler çift görülmeye başladı. Gelen servis elemanı ürünün defolu ürün olduğunu belirtti satıcı bu konuda bilgi vermeliydi dedi. 1 hafta içerisinde yeni bir TV ile değiştirdiler. 

Değiştirilen televizyonun garantisinin tekrardan başladığını ve 2 yıl süreceğini söyledi servis elemanı. Birkaç gün sonra televizyonun kutusunu incelerken değişen televizyonun da defolu ürün yazdığını gördüm. 1 yıl geçti 2019 mart ayında TV yi açtığımda ses vardı görüntü gitmişti. Servisi aradığımda garanti süreniz dolmuş dediler. Değişimde değiştirilen ürünün 2 yıl garantili olduğu söylenmişti. Servis TV yi alıp gitti. Panel arızası var 2000 TL civarı tamir ücreti çıkıyor dediler. Bende bırakın yapmayın demek zorunda kaldım. Daimi Vestel müşterisi olarak mağdur ediliyorum. Evimdeki klimalardan çamaşır makinasına kadar Vestel kullanıyorum. Yardım ve çözüm bekliyorum.

Cevaplar

profile-icon Mehmet 08 Nisan 19:59

Asla dönüş yapılmadı. Yeni bir TV almak zorunda kaldım. Vestel'den TV alacaksanız 1-1,5 yıl içinde arızalanacağından emin olun. İyi kere düşünerek alın

profile-icon Mehmet 02 Nisan 17:07

Geçen 4 gün zarfında tarafıma iletilen tek mesaj alttaki otomatik mesaj. Başka bir dönüş yapılmadı. Olumsuz bir cevap olması drumunda başka bir markadan (Samsung) almayı düşündüğüm TV geçen bu süre zarfında dolardaki artışa bağlı olarak 500 TL zamlandı. Uzaktan eğitim kapsamında EBA TV izleme ve öğrencilerimle iletişimi sadece bilgisayar üzerinden yapmak durumunda kaldım. Televizyonun balkondan atılışını Youtube.com hesabımdan video olarak paylaşacağım.

Vestel Logo Vestel 30 Mart 09:15

Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

profile-icon Mehmet 28 Mart 16:57

Mart 2019 tarihi mart 2020 olacaktı

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler