19 Kasım 2019
#13001545

Vestel Kurutma Makinesi Ve Servisin Bilgisizliği

İlk defa Vestel'den bir ürün aldım almaz olaydım. Vestel ısı pompalı kurutma makinesi aldım. Vestel servisi tarafından arandım; kurulum için geleceğiz, diye buraya kadar normal her şey yolunda. Servis için gelen kişiye önden bilgi verdim; kurulumu çamaşır makinesinin üzerine yapın ve kurutma makinesinin giderini onun gider kısmına bağlayabilirsiniz diye. Fakat gelen servis sadece fişi prize takıp gitmişler. Tekrar aradığımızda kurulumu eksik yaptınız giderini bağlamadınız dediğimizde: " ne gideri gerek yok fişe taktık ya ne kurulumu tekrar gelemeyiz" cevabını aldık. Biraz üsteleyince zoraki geldiler fakat bu seferde makinenin içinden çıkan gider hortumuna " bu bunun değil ki nereye takacağız" dediler. Makinenin arkasında olan gider kısmına takmaları gereken hortumu kesip başka bir yere elektrik bandı ile bantlamış ve gitmişler. Bizde kurulum tamam deyip çalıştırdık. Makinenin arkasından su fışkırmaya başladı ve banyomuzu su bastı. Altındaki çamaşır makinesinin içi dışı her yeri su doldu. Vestel gibi bir markada böyle bir servis rezaleti olamaz. Kuruluma gelen personelin kurduğu makineden haberi yok. Bilmese bile kurulum kılavuzuna bakması yeterli. Ben bile bakınca yanlış yere "hortumu kesip bantladığını" anlayabildim. Ürünü yanlış kurulum yaptığı için değişimini veya iadesini talep ediyorum... Sürecin takipçisiyim Tüketici Mahkemesi dahil peşindeyim. Vestel için ilk alışverişim umarım son olmaz!

Mustafa Mustafa 2.061 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mustafa22 Kasım 2019

    Vestel'den aldığım kurutma makinasını gelen servis yanlış bağladığı için evimi su bastı. Çözüm için 1 hafta bekletildikten sonra bir sorun yok tekrar kurucaz bir şey yok deyip kapattılar. Kurumsal olarak servis olarak rezil bir hizmet. "Küçük bir hata " deyip kapattılar. Bilgisiz elemanları kuruluma yollayıp normal kabul ediyorlar. Uzak durun benim İlk ti son oldu!

  • Mustafa21 Kasım 2019

    Çözüm için arandım teşekkür ederim. Nasıl bir çözüm süreci olacak bekliyorum...

  • Vestel Temsilcisi19 Kasım 2019

    Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

Ziyaretçi Yorumları