Vestel Klima Bozuk Satıldı!

Mehmet Mehmet15 Ağustos 2018 21:59

22.06.2018 tarihinde Vestel'den Nature Plus Buzz İnverter klima aldım. Bu geçen süreçte son 2 haftadır kullanmaya başladım. İlk hafta soğutmamasının normal olduğunu ve sonra düzeleceğini düşündüm lakin hiç öyle olmadı ve hortumdan su gelmesi gerekirken dış üniteden sular geliyordu hep. Servisi aradım ve gelen servis ekibi kontroller sonrasın da iç ünitenin peteklerinde tıkanma olduğunu bu sebepten soğutmadığını ayrıca iç ünite çalıştığı sürece dış ünite de buzlanma olduğunu ve iç üniteyi kapatınca buzların eridiğini bunun da peteklerin tıkanmasından kaynaklandığını söyledi. Bu sorunun fabrikasyon hatasından kaynaklandığını ve klimanın bozuk olarak satıldığını bizzat gelen servis ekipleri de bana söyledi. Ki ürünü aldığım yere gittim ve ürünü satan şube de bana aynı şeyi söyledi. Ürünün sorununun benden kaynaklanmadığını ve ürün değişiminin gerektiğini bana iletti. Ben de ürün değişimi talebinde bulundum ve aynı ürünün sağlam olanını istediğimi beyan ettim. Ki bu benim en doğal hakkım. Klimayı hem yeni almışım hem de benden kaynaklanmayan bir sorun varken kalkıp tamir isteyecek değilim. Ben kalkıp sürekli klimanın tamiriyle de uğraşamam. Vestel çözüm merkezi beni aradı ve bana parça değişimi olunacağını söyledi ben de ısrarla ürün değişimi dedim. Daha sonrasında da bana döneceklerini söylediler ama hala dönmediler ve hala bekletiyorlar. Ben bu konu da kesinlikle hakkımı sonuna kadar arayacağım. Gereğinin yapılmasını rica ediyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Vestel Logo Vestel 31 Ocak 2019 05:59

Merhaba,<br> Görüşleriniz için öncelikle çok teşekkür ederiz.<br> Şikayetinizi, süreçlerimizi iyileştirmek adına bir fırsat olarak görmekteyiz.<br> Yetkililerimiz, sizinle en kısa sürede iletişime geçecek<br> Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.<br> En içten sevgi ve saygılarımızla,<br> Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü<br> #GURURLAYERLİ

profile-icon Mehmet 17 Ağustos 2018 11:35

Ben sizin kadar fiyasko bir firma henüz görmedim. Siz dalga mı geçiyorsunuz benimle?! Ürünün ısrarla bozuk satıldığını söylüyorum, sizin bizzat kendi servisiniz aynı şeyi söylüyor, ürünü aldığım yer de aynı şeyi söylüyor. Siz kalkmışsınız hala onarım diyorsunuz. Ürünü bozuk satmışsınız ürünü! Koskoca Vestel firmasının hizmet anlayışı bu mu?! Sonra da yok efendim gururla yerli yok gururla şöyle böyle. Bu yaptığınız hizmetten, müşteri memnuniyetinden gurur mu duyuyorsunuz bir de?! Ben ürünümün en kısa sürede değişimini talep ediyorum.

profile-icon Mehmet 17 Ağustos 2018 10:38

Merhaba, Hala sizin tarafınızdan bana dönüş yapılmadı. Daha ne kadar bekleyeceğim dönüş yapmanızı. Servis kaydı sisteminiz de 05550072912 numarasıyla kayıtlı. En kısa sürede bana dönüş yapılması ve ürün değişiminin gerçekleşmesini talep ediyorum. Sizin gibi büyük ve önemli bir firmanın hem klimayı bozuk satması ve üstüne de bu kadar bekletmesi fazlasıyla şaşırttı beni Umarım üstünüze düşeni yaparsınız.

Vestel Logo Vestel 16 Ağustos 2018 07:44

Merhaba, Şikayet Yönetim Ekibimiz geri bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çalışıyor. Çözüm alternatiflerimiz ile birlikte en kısa sürede sizinle irtibata geçeceğiz En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler