Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Vestel Keşan Servisi Fahiş Fiyat Talebi

profile
08 Ağustos 2022
2.139

Çamaşır makinesi Vestel vega 807t model kapak kilitli kaldığı için 4 Ağustos günü onarım/yedek parça temini için aradım ve talep oluşturdum. Kapak mandalını Gölcük/Kocaeli Vestel yetkili servisi - Gölcük - yeni çağ teknik ( (0262**** 01) servisine şahsen giderek kapak mandalını satın almak istediğimde, stokta göründüğünü söyleyip depoya gittikten sonra bulunmadığını beyan ettikleri için temin edemedim. İzmit şubenizi de aradım onlar da sipariş edeceklerini zaman alacağını belirttiler. Makinem başka şehirde olduğu için ve zaman kazanmak için yedek parçayı temin ederek arıza açtırmayı planlamıştım. Kapak mandalını temin edemeden merkezi sisteminize arıza kaydı açtırdım. Talep oluştururken de kapak mandalı temin ederek gelmelerini, eğer kapak mandalı arızalı değil ise bile kapak mandalının ücretini ödeyeceğimi beyan ettim. Müşteri temsilcisi ile görüşme kaydımda bu konuşmalara ulaşabilirsiniz. Arıza onarımı olmaz ise 120 TL, onarım olursa onarım ücreti alınacağını beyan ettiler. Sonuçta; Enez/Edirne sultanice köyündeki yazlık evimizdeki makinenin bulunduğu adrese Keşan servisinden gelenler 5 Ağustos 2022 ( 0532 ****23 17:02), kapağı açarak kapak mandalının serviste değişimi için kapağı Keşan’a götüreceklerini belirtip, aldılar. Gelen servis yetkilisine kapak mandalı arızam nedeniyle mandalı neden getirmediklerini sorduğumda Keşan servisini kendilerine bu konuyu iletmediklerini belirttiler. Sonuçta onarım elemanlarının konudan bilgi sahibi olmamaları nedeniyle kapağı gönderdim. 8 Ağustos 2022 10:20 aranarak, onarım bedelinin 600 TL olduğu belirtildi.

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Vestel Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 22 sa 25 dk
Vestel Logo
09 Ağustos 2022 12:56
Bülent
15 Ağustos 2022 13:51

Merhaba; Servis fişinde alınan 120 TL ücret yazılmamış, ayrıca fatura/fiş de tanzim edilmedi. Fatura/fiş talebimi tekrar ediyorum. Bu konuda Servis Müşteri hizmetlerine 11.8.2022 de 13:57 de talebimi telefon ile tekrarlamama rağmen hala göndermemişlerdir.

Benzer Şikayetler

Vestel Şaibeli Uçurum Fiyat Farkı Servis Ücretleri

profile
19 Mayıs
432

Çamaşır makinesi için geldiler yetkili servisten, depoda bir sorun çıkmadı eve taşıdık kendim kurdum elektrik sorunu vardı tekrar devam etti. Ben elektrikçiye sormam söylendi. Tespit tekrar makine dendi. Bana gelirken aradığım numaradan aradım geldiler rezistans ve sensör arızası olduğu söylendi. 22...

1

Vestel Teslimat Yapmadı, Süresiz Gecikme Var

profile
02 Şubat
989

İzmir Menemen Vestel şubesinden 21 ocakta çamaşır makinesi satın aldım. Henüz depoda olmadığı için en en geç ocak ayı sonunda geleceğini söyledi şube yetkilisi. Fakat 2 Şubat bitti 3'e gireceğiz hala Manisa fabrikasından çıkmaktaymış. Eve yeni taşındım, birkaç gün önce çalışmaya başladım gündüz evde...

Vestel Çabuk Bozulan Ürünler Ve Yetersiz Servis Hizmeti

profile
2 hafta önce
245

04.09.2023 tarihinde Vestel müşteri hizmetlerini arayarak cm 9812 kodlu Çamaşır makinesine (8096815760 hizmet talep no) servis talebinde bulundum yoğunluktan dolayı 06.09.2023 tarihinde gelip arıza tespiti yapıldı. Parça temini için sipariş geçildi 09.09.2023 cumartesi parçalar geldi. Dört parçadan ...

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

2 Yorum

Bülent

Merhaba; Onarımım yapılmamasına rağmen, Servis fişinde alınan 120 TL ücret yazılmamış, ayrıca fatura/fiş de tanzim edilmedi. Fatura/fiş talebimi tekrar ediyorum. Bu konuda Servis Müşteri hizmetlerine 11.8.2022 de 13:57 de talebimi telefon ile tekrarlamama rağmen hala göndermemişlerdir.

Bülent

Merhaba; Servis fişinde alınan 120 TL ücret yazılmamış, ayrıca fatura/fiş de tanzim edilmedi. Fatura/fiş talep ediyorum.

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Vestel Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 22 sa 25 dk
Benzer Şikayet Yaz