11 Temmuz
#12256661

Vestel Kendinden Nefret Ettirdi

Temmuz 2016'da bütün beyaz eşyalarımı Vestel marka aldım. Almaz olsaydım. Nisan 2018'de nofrost buzdolabının buzluğu buz yaptığı ve içerisine koyduğum her şeyin 1 haftada bozulduğu şikayetiyle servis çağırdım. 12 Haziran'da gelip ana kartı değiştirdiler. Müşteri hizmetlerine bu kadar süre bekletildiğim için şikayet ettim. Bir geri dönüş dahi almadım. Aynı problem bu sene de oldu. Servis çağırdım. Hiçbir işlem yapmadan direkt ana kart siparişi verilmiş, ana kart değişecek buzdolabının fişini çekin yarın gelip bakılacak dendi. Bu sıcakta 40 derece havada bana yedek buzdolabı verilecek mi, ürünlerimi nereye koyacağım dedim. Verilmeyeceği söylendi.


Yani buzdolabının içindeki her şey çöp olacak. Aynı problemi tekrarlayıp tekrarlayıp durduğu için buzdolabı yenilenmesi talebinde bulundum. Israrla ana kartı tekrar değiştireceklerini söylüyorlar. Fabrikasyon hatası var belli ama kabul etmiyorlar. Garantisi biteceği için oyalama yoluna gidiyorlar. Özellikle Türk markası alayım dedim bin pişman ettiler. Hiç memnun değilim. Başka bir marka 10 yıl önce aynı hata 2.'ye tekrarlandı diye hemen yenisini getirebiliyorken Vestel insanları oyalama yolunu seçiyor yazık. Bebeğim için sağdığım sütleri bile ekşitti. Çocuğuma taze bir şey yediremiyorum. Hemen bozuyor. Çok şikayetçiyim ama ısrarla ana kart değiştirip duruyorlar.

Tugra Tugra 991 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Vestel Temsilcisi12 Temmuz

    Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

Ziyaretçi Yorumları