Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Vestel Geçerli Garanti Uzatma Belgesini Bahanelerle Kabul Etmiyor

Sinan
02 Ocak 2023 20:29
1.701

Vestel geçerli garanti uzatma belgemi kabul etmiyor. Ariston'un Türkiye'den çekildikten sonra servis işlerini alan Vestel Ariston Hotpoint marka buzdolabıma ait uzatma garanti süresi başlangıç tarihi yazmıyor deniyor. Garanti uzatma belgesinin kullanım şartlarında yazan standart garanti süresi bitiminden sonraki 3 yıllık süreyi kapsar cümlesini 15 gündür anlatamıyorum. 2. Olarak montaja gelen servis yanlışlıkla soğutucu yerine kalemle yanındaki yıkayıcı işaret kısmını işaretlemiş. Ama belgenin üzerindeki ürün ve seri numarasını söyleyince buzdolabı diye arıza kaydı alıyorlar. Merak ediyorum yedek parça istesem çamaşır makinesi parçası mı gönderecekler. Çözüm merkezi ve müşteri hizmetleri haklı ve mağdur olduğumu anlıyor inceleme yapan birim anlayamıyor ya da işlerine gelmiyor. Neden acaba? Böyle kurumsal firmanın ilgisizliği, umursamazlığı çok üzücü. Bu belgeye para verdim de aldım ben. 2.5 yaşında bebeğim olduğunu ve çocuğum için evde süt muhafaza edemediğimi defalarca belirttim ama nafile. Yazık Vestel gibi Türkiye'nin en büyük firmalarından birine. Bir daha bedava verseler de Vestel'den iğne de almam aldırmam da. Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuru için gittim. Belgeniz geçerli red cevabına istinaden servisten belgenizi getirin başvurunuzu alalım denildi. Yarın sabah ilk işim şikayet olacak.

06 Ocak 2023 10:57 (Şikayetten 3 gün sonra)

Merhaba, Şikayetiniz bize ulaştı. En kısa sürede çözüme ulaştırmak için sizinle iletişime geçeceğiz. Vestel’le OLUR, Neden OLMASIN?

Sinan
01 Mart 2023 15:19

Hiçbir şekilde çözümle işiniz yok. Tüketici Hakem Heyeti sağ olsun hakkı sahibine teslim etti. Yazıklar olsun.

Sinan
01 Mart 2023 15:22

Artık Vestel ile işim olmaz ve tanıdığım herkesin bu ilgisizlikten haberi olacak. Kesinlikle Vestel ile işim olmaz artık.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Suat

Aynı problem bende de var. Şikayet kaydı oluşturdum. Benim faturamda 3+3 garanti yazıyor. Ayrıca fatura ekinde garanti belgesi de var. 5 gündür bulaşık makinesini kullanamıyorum. Kabul etmiyorlar. Bir de artışlık yapıyorlar yerli marka Vestel diye. Halen gelen giden yok. Ben Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurdum. Servis fişine ürünün kullanıcı hatası olup olmadığını yazdıracağım. Para ile yaptıracağım. Ve Tüketici Hakem Heyeti vasıtasıyla paramı alacağım.

Sinan

Şikayet ulaştı halen cevap vermiyorlar. Ben de Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurdum. Sudan bahane arıyorlar. İlginç olan garanti kapsamında olduğuna olmadığına karar veren kısma kesinlikle ulaşım yok. Her aradığımda iletiyoruz deniyor ama sonuç sıfır. V harfi ile başlayan ne bir şey alırım ne de aldırırım kimseye.

Benzer Şikayetler

Vestel Buzdolabı Bulaşık Makinesi Şikayet

Oğuzhan
29 Nisan 12:22
567
Vestel Buzdolabı Bulaşık Makinesi Şikayet
Vestel Buzdolabı Bulaşık Makinesi Şikayet
Vestel Buzdolabı Bulaşık Makinesi Şikayet
1

Vestel Bulaşık Makinesi Arızası

Furkan
09 Nisan 13:36
1.193
Vestel Bulaşık Makinesi Arızası
Vestel Bulaşık Makinesi Arızası
1

Vestel Nfk 540 Ea++lon 3.5 Yılda Çöp Oldu

Resul
19 Aralık 2023 01:54
9.366
Benzer Şikayet Yaz