Vestel Garantili Ve Arızalı Televizyon

Cüneyt Cüneyt21 Ekim 19:57

Vestel in SEG marka televizyonundan aldım, 3 hafta geçmeden sıfır aldığın TV ekranının da yukarıdan aşağıya doğru çizgi hat oluştu, 3 haftalık ürün olduğundan müşteri hizmetlerini arayıp değişim istedim. Müşteri hizmeti servisin görmesi gerektiğinde servis değilime onay vereceği söylendi, servis 1 seferde kamera karşısında 1 saat izlendi. Herhangi bir sıkıntı tespit edilmediği bir dahaki sefer aynı hatayı verirse resim çekilmesi gerektiği söylendi, aradan 1,2 aylık zaman geçti aynı çizgi yine ekranda belirdi, yine servis götürdü. Resimleri gönderdim. Yine aynı ekran camera karşısında 1 saat izlenmiş yine hata tespit edilmemiş. Bir daha tekrar ederse videoya alıp TV arkasındaki seri numarası ile video istendi. Bu sefer video ya dedikleri gibi çektim. 

Yine servis aldı aynı şekil geri geldi. Çektiğim videolar boşuna camera karşısında hata tespit edemedikleri için işlem başlatılmıyor. Bendeki TV 1, 1.5 yılda 3,4 kez aynı arızayı verip durdu servis 1 saatlik kamera kaydıyla sorunun tekrarlanmasını bekliyor. Vestel'in müşteri temsilcileriyle görüştüm fabrikayla görüşülüp dönüş sağlanacaktı. Geri dönüş sadece mesaj yolu ile Vestel'in indirim kampanyaları geliyor.) ürün yine bugün aynı sıkıntıyı çıkardı. Garanti kapsamı bittiğinde al çöpe at ya da bu ekrandaki hata TV deki başka arızaların olmasına neden olup komple benim elimde kalacak anlaşıldı. Paranla, garantili ürün ile rezillik.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
  • 1Yorum

Cevaplar

Vestel Logo Vestel 22 Ekim 08:08

Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Cüneyt 2 hafta önce  

    Konu ile ilgili mevcut durum Vestel Manisa genel merkezden Embiye hanım konuyu üslendi kendilerine teşekkür ederim. İlerleyen süreci tekrardan değerlendirmek üzere.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler