Vestel Garanti Süresi Bile Dolmayan Ürünün Yedek Parçası Yok

Tolga Tolga30 Mayıs 20:48

Bayram öncesinde 49 inç Vestel TV'mizde sorun nedeniyle yetkili servise götürdüm. Ön panelin değişmesi gerektiğini ve 1600 TL olduğu söylendi. Abartılı bir fiyat ama mecburen tamam değişelim dedim sipariş geçtiler.

Yetkili servisten arandım fabrika stoğunda ön panel olmadığı ücretli değişim yapılacağı söylendi fiyat hakkında arayacağız dedi. Ertesi gün arandım ve 2400 TL para istendi yine 49inç bir TV için. Yani hem panel temini yapamıyorlar hem de 3000 TL'lik TV ye 2400 TL para istiyorlar nakit. Ya bunu 2000 TL yapın veya madem bu kadar para vereceğim 55 ekran verin üstüne biraz daha vereyim dedim. 1925 TL'ye 49 inç benimkinin alt modeli sundular LED değil kalın olan model için. Ve 3000 TL istendi 55 ekran TV için. Ve istedikleri TV'nin daha üst modeli internet sitelerinde zaten 3100 TL. Ve yine 2 yıl Vestel garantili. Ve 12 ay taksitli sizin gibi parayı da nakit olarak bir çırpıda istemiyorlar. Fabrika ürettiği kadar ürüne yedek parça temini yapmak zorunda yapamıyorsa eğer, müşterisini düşürdüğü bu durumdan dolayı bir şekilde ürünsüz bırakmamak zorunda. 

Yani şikayetim şudur ; TV'mi yapamıyorsunuz sizden kaynaklanan sebeplerden, üstüne bana indirim yapmış gibi görünüp piyasa da ki aynı fiyatı istiyorsunuz sanki bana yardım etmek istermiş gibi ve üstüne üstlük konunun en başına dönüyoruz paneli üretemeyen TV min tamirini yapamayan sizsiniz. Bu şekilde bir satış sonrası hizmet şekli yok. Televizyonumdan memnundum hiçbir sıkıntımda yok evimde Vestel başka ürünlerimde var ama bu kadar büyük bir isme bu kadar köklü bir firmaya asla yakışmayacak davranışlar. Ben mağduriyetimin giderilmesini gerekli indirimlerin yapılmasını istiyorum.

Tüketici Mahkemesi'ne de başvuracağım.Ne kadar şikayetçi olabildiğim platform varsa da aynen bu metni paylaşacağım. Müşteriye piyasa fiyatının aynısını isteyerek indirim yapıyorum ve üstüne üstlük bu parayı nakit istiyorum diye bir saygısızlık yok. Umarım Vestel yetkilileri tarafından kısa süre içerisinde sorunum çözüme ulaşır.Sonuna kadar da hakkımı savunmaya devam edeceğim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Tolga 3 hafta önce

Sayın Yetkili Hala aramanızı bekliyorum...

profile-icon Tolga 1 ay önce

Sayın yetkili veya yetkili adı altında sadece mesaj ve şikayetlere cevap veren yetkisiz arkadaş. Pardon neyi bekliyorsunuz? Manisa'da ki fabrika olarak Tüm müdürler CEO lar olarak Acaba nası çözsek neler yapsak bu insanlar için şöyle mi olsa böyle mi olsa diye toplantılar mı düzenliyorsunuz? Memleketin firmasının kendi memleketinin insanına bu kadar duyarsız olması ne kadar kötü bir davranış. Adının karşılığını vermeyen insanlarla dalga geçen ve utanmadan Gururla Yerli yazan bir firmasınız. Sorunumu çözmediğiniz süre zarfında mesajlarım sizin seviyenize kadar inecek. Görüşeceğiz.

profile-icon Tolga 02 Haziran 23:31

Sayın yetkili ; Ne zaman dönüş yapacaksınız?

Vestel Logo Vestel 01 Haziran 08:50

Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler