Vestel Ek Garantideki Ürüne Değişim Yapmıyor!

Mehmet Mehmet23 Mart 18:31

Vestel'den 2015 Eylül ayında almış olduğumuz Puzzle buzdolabımın sol alt tarafı arızalandı ve arıza kaydı oluşturdum. Servis Geldi bir şeyler yaptı sorunum çözülmedi sonrasında araç'dan bir kart getirip cihazın kartı ile değiştirip denediler ve takılan karttan kıvılcımlar çıkmaya başladı sonrasında dolabımın üst tarafı da arıza uyarısı vermeye başladı ve yapamadılar ve biraz bekleyin yine geleceğiz deyip gittiler. Tekrardan geldiklerinde sorunu yine çözemediler ve bir form doldurup gönderdiklerini söylediler. 1 gün sonra dolabımın sağ alt tarafı da arıza verdi yani servisin gelmesiyle dolabımın tümü arıza vermeye başladı. 2-3 gün sonra tarafıma değişim talebiniz onaylanmıştır gibisinden SMS geldi ve Vestel müşteri hizmetleri tarafından arandım faturamı istediler gönderdim. 2 gün sonra tekrar aradılar ve Benim ürünü 2015 tarihinde 3600 TL'ye aldığımı ve şu an ürünün değerinin 9200 TL olduğu beyan edip ek olarak benden 3500 lira ek para talep ettiler, ek garanti süresinde olduğundan dolayı dendi. Kabul etmedim ve araştırıp döneceğimi beyan ettim. Ürünün arızanı gideremeyen Vestel değişim teklif ediyor ve buna karşın ek ücret talep ediyor. Ek garantiyi ne diye yaptırıyoruz bilemiyorum saçmalık.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Mehmet 25 Mart 14:48

En son olarak 2900 lira teklif edildiğini vs. Bilgiler verildi. Kısaca arkadaşlar Vestel buzdolabımı 3600 liraya aldım. Cihazı alalı 5 yıl olmadan yerinde duran cihaz arıza veriyor ve Vestel bunun onarılamayacak bir sorun olduğunu söyleyip ek olarak benden 3500 lira para isteyip daha sonra indirim yapıp 2900 lira'ya çekerek bu tutarı benden talep ediyor. Yani şu an 9000 liraya bu cihazı alan bir kişi ek garanti yaptırsa bile 3 yıllık vestel garantisi bittikten sonra Cihaz arıza verirse bir 9000 daha ödemeye hazır olsun. Bu arada ben bu ücreti ödedikten sonra yeni gelen cihaz aynı sorunu verirse onarılamayacak bir sorun olduğundan dolayı Firma yine değişim taleb edecek ve ben yine aynı şekilde ücret ödeyeceğim. Bunun güvencesini Vestel veremiyor.

profile-icon Mehmet 25 Mart 14:40

Fahriye hanım tarafıma dönüş yapmıştır.

profile-icon Mehmet 24 Mart 09:15

24.03.2020, saat: 8.43 Başak hanım ile görüşme sağladık fakat yine aynı şeyler söylendi. Cihazın gövdesinde delikler oluştuğunu ve gaz kaçağı olduğunu söyleyip servis yapamıyor değil, onarılamıyor vs. Dendi. Ve bunun sorumlusu ben miyim? Daha 5 yıl olmadan cihazın gövdesinde delikler oluşuyor. Vestel ürettiği ürünün arkasında duramıyor ve mağdur olan yine tüketiciler oluyor.

Vestel Logo Vestel 24 Mart 08:17

Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler