06 Ağustos
#12393690

Vestel Derin Dondurucuda Karlanma Problemi

Nisan ayında Vestel'den derin dondurucu aldım. Aynı hafta üst kapaklı bolum karlanmaya ve buz biriktirmeye başladı fakat şehir dışına çıkacağımdan servisi aramam bir ayı birkaç gün geçmişti. Tamir ettiler ve tekrarlanmayacağını söylediler. Fakat sorun çözülmedi. Tekrar servisi aradım. Bu sefer gelip fotoğrafını çekip genel müdürlüklerine gönderdiler.


Bunun sonucunda da üst kapakta problem olduğunu ve tamir edeceklerini sorunun çözüleceğini söylediler. Fakat yine çözülmediği gibi bu sefer derin dondurucu apartmanın tüm sigortalarını artırmaya sebep oldu ve karlanma problemi devam ediyordu. 4. kez gelip tamir ettiler. Halen karlanma buzlanma problemi devam ediyor ve ben gerçekten yoruldum. Alalı 3 ay olmasına rağmen değiştirmemekte ısrar ediyorlar. Bende bu yolda artık mahkemeye başvurmaya karar verdim.

Bedia Bedia 703 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Vestel Temsilcisi07 Ağustos

    Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

Ziyaretçi Yorumları