Vestel  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Murat'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Vestel Çamaşır Makinesi Ve Buzdolabı Problemi

2.305görüntüleme
Murat
Murat 23 Kasım 2020 12:21

Vestel marka çamaşır makinesi ve buzdolabı aldım, çamaşır makinesi 9 kg olduğu halde hiçbir zaman belli bir miktarın üzerinde çalıştıramadık, benzer bir marka çamaşır makinesinin yıkadığı bir ürünü bizim Vestel evirip çeviriyor, su bile almıyor, birkaç defa arıza durumu oldu, servis geldi, üstünkörü cevaplar verdi; aynı renk ve aynı nitelikte ürünler atmak gerekiyormuş, akıllı makine olduğu için içinde ne olduğunu algılıyor, aynı üründen yıkamanız gerekiyor dedi, yani ya 9 kg beyaz gömlek ya 9 kg atlet ya 9 kg siyah çorap yıkamamız gibi bir şey söylendi, hala kurutmada gürültülü ve sarsılarak çalışıyor, hatta bir keresinde ürünü fabrikaya geri gönderirse servise büyük cezalar kesildiğini söyledi, vicdanen talepte bulunamadık.

Buzdolabının kapağını açınca fani durdurup ışığı açan ufak bir parça var herkesin gördüğü bir düzenek, o takılıyordu, servis geldi eliyle oraya vurup düzelterek böyle kullanabileceğimizi, ellerinde parça olmadığını söyledi, üsteleyince bir süre sonra parça değişimi yapıldı, bir keresinde de buzdolabı matkap gibi sesler çıkartmaya başladı, buz kıracağı bozulmuş yanlış hatırlamıyorsam, inanmadılar başta, inandırmak için video çektik izlettirdik.

Çok pişman oldum aldığım için, garanti süresini 5 seneye çıkartmıştım, o süre de doldu, ona da boşuna para vermişim, böyle servis anlayışı olmaz, yazıktır, günahtır.

Vestel Logo
Vestel23 Kasım 2020 13:08

Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler