Vestel ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Vestel Çamaşır Makinesi Problemleri

851görüntüleme
Ayşenur
Ayşenur 25 Kasım 2020 10:57

Çamaşır makinasını alalı 1 yıl bile olmadı. Sıkma aşamasına geldiğinde kazanı çarpıyordu. Ancak bu sıkıntıyı her zaman yapmıyordu. Ayrıca, dakika ekranında özellikle 10 dakika yazdığında 9. Dakikaya gelene kadar 3-4 dakika geçiyor, son 3 dakikaya geldiğinde aniden 0 yapıyor. Hatta, bazen sıkma işlemi yapsa bile çamaşırlar ıslak çıkabiliyor. Bu bahsettiğim sorunları her çamaşır yıkandığında yaşamasam bile çoğu zaman olan durumlar ve yeni bir makinede bunların olmaması gerekiyor. Yetkili servis gelip kontrol ettiler, kazanın sallanması hususunda sıkıntı olmadığını söylediler. Hatta bir adet hafif polar battaniye ve birkaç tane havlu atıp makineyi çalıştırdık. O an kazan sallanmadı ancak yukarıda bahsettiğim dakika sıkıntısını yaşadık. 

Yetkililer, (ultrasonik bir makine olduğu için) ; makinenin çamaşırı dengelediğini ve bu dengeleme durumundan dolayı dakikanın uzayıp kısalabildiğini, kullanma kılavuzunda bunun yazdığı söylediler. Bir polar battaniye ve birkaç parça havlu ile makine neyin dengesini sağlıyor inanın ben anlam veremedim. Sanırım bundan makineye çamaşırları atmadan önce tartmam gerekecek dengesiz olmasın diye. Sonuç olarak onca sıkıntı saymama rağmen yetkili servis makinede problem olmadığını söyledi. Kısacası, bir daha Vestel mi asla!

Vestel Logo
Vestel25 Kasım 2020 11:05

Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler