Vestel Çamaşır Makinesi Mağduriyeti!

Semi̇h Semi̇h16 Şubat 22:23

Konya / Selçuklu şubeden 10 kg cmı 10812 model çamaşır makinesi satın aldım. Kurulumdan 3 hafta sonra ana kart arızası verdiği tespit edildi. Parça değişimi istemedim yeni ürün talep ettim. Yaklaşık 1 ay sonra yeni ürün tarafımıza ulaştı. Yeni gelen makinesi ise ısı derece sorunu olup eşyalarımızı resmen parçaladı. 

1 ay makinesiz kaldık yeni gelen makine eşyalarımızı mahvetti. Çağrı merkezi aynı urun yerine ya alt model ya üst model aynisini istemediğimi belirttim. Mağduriyetiniz dolayı üst model göndereceğiz yazışmalar Okey lendi bilgisi verdi ve aynı ürün geldi. Bu durumu 5 farklı temsilcisiyle anlattım hepsi size geri dönüş yapacağız dediler ve arayan soran kimse  yok. Şimdi ise yeni gelen makinesi eşyalarımızı parçalıyor. Zararımız maalesef çok büyük. 

Yetkililere sesleniyorum konu hususunda geri dönüş bekliyorum, izat bekliyorum! Tercih ettik maalesef rezil olduk.  

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Vestel Logo Vestel 17 Şubat 09:34

Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler