Vestel ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Vestel Çamaşır Makinesi Arızası,Şikayetçiyim

1.477görüntüleme
Abdullah
Abdullah 22 Kasım 2020 22:11

Yaklaşık on gün önce eko 8710 TL 8 kg çamaşır makinesi aldım. Makine daha ilk gününde montaj servisinin elinde arıza verdi, gittiler ve arıza servisini arayın dediler. Çağırdım, geldiler; makinenin anakartı yanmış deyip fotoğraflarını çektiler. Sorduğumda zaten bir ürünün ilk otuz günü içerisinde ürün değişim talebinde bulunabileceğimi söyleyip, aynı gün içerisinde neticelenip beni bizzat arayacaklarını söylediler. Üç dört gün ses seda çıkmayınca bölge arıza servisini aradım, telefon yaklaşık on kere çalmasına rağmen açmadılar (ki zaten hiçbir tüketiciyi bu şekilde mağdur etmemeleri gerektiği halde ettiler). 

Neyse sonra müşteri temsilcisini aradım, kendisi de genel merkez ve yetkili servisin rapor ettikleri belgeleri değerlendirerek, anakartın bu şekilde yanmış olması sadece yüksek elektrikten kaynaklanabileceğini ve bana sadece ücretli servis desteği verebileceklerini söylediler. Daha ilk günden yanmış, haftası taze dolmuş makinenin ihalesini bana yıkıp, suç sizin veya bizim değil "elektriğin suçu" diyerek başka hiçbir şekilde yardımcı olmayacaklarını söylediler.

Olayı bu denli başlarından savarak, tüketiciyi biçare ortada bırakarak sergiledikleri tutum ve davranışlar beni müşterinin kaldığı zor durumu hiç önemsediklerine beni adeta inatla ikna ettiler, ki bu saatten sonra kendilerinden en ufak bir şey alacağımı sanmıyorum, diyorum ve diyecek başka hiçbir şey bulamıyorum. Kendilerini eğer haksızlar ise Allah'a havale ediyorum.

Vestel Logo
Vestel23 Kasım 2020 09:37

Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler