Vestel  Çamaşır Makinesi 2 Yıl Olmadı Küflendi!

Abdullah Abdullah1 hafta önce

Mayıs 2017 yılında evlendim. Evimizin tüm beyaz eşyalarını eşim istememesine rağmen sırf yerli olsun, paramız yabancı sermayeye gitmesin diye Vestel'den aldık. Vestel bayisinden almış olduğumuz ürünler servis tarafından güzelce kuruldu. Memnunduk sıkıntı yoktu taa ki eşim birkaç hafta önce çamaşır makinesinden su kaçırıyor diyene kadar. Çamaşır makinesi de almış olduğumuz ürünün en iyi serisiydi. Vestel 9812 t y e a+++ 9 kg 1200 devir serisidir. Deterjan koyduğumuz kapağı bi açtım kapağın alt tarafında gözle görülecek kadar küf vardı. 

ürünümüzün devam eden garantisi vardı. Servisi aradık geldi inceledi ve dedi ki kapak bölgesinde su sızıntısı var komple değişmeli dedi hatta o bölgede oluşan küfün su sızıntısından kaynaklandığını ve ön sacın komple değişmesini talep edeceğim dedi. Servis bir kaç gün sonra beni aradı ve deterjan kapağı bölgesini değiştirileceğini, diğer sac kısmı ile alakalı onayın çıkmadığını söyledi. Sonra servis Eve geldi ve su sızıntısının kaynaklandığı bölgeye ait yeni parçayı taktılar ve bu parça takılırken gördüm ki kapağı kaldırınca durum çok vahim bölge sandığımdan daha küflü paslanmış. Resimlerde paylaştım göreceksiniz işin akıbetini. O an Vestel aldığıma ve alacağıma pişman oldum. Hatta eşime sürpriz olarak yenilemeyi düşündüğüm elektrikli süpürgeyi (Vestel kasırga a9000) modeli hemen alışveriş yaptığım siteden ödemeyi iptal ettirdim. Vestel pişmanlıktır!  

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Vestel Logo Vestel 1 hafta önce

Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler