4 g
Yorum Yap
#11713698

Vestel Çamaşır Makinem Alındığı Günden Beri Sorunlu!

Vestel cm 9812 model çamaşır makinesini servis kurduktan kısa bir süre sonra kapaktaki lastiği yaktı. Ayrıca 12 dakikalık kısa programda sıkma yapmıyor diye değişim talep ettik ama servis ilgilenmediği gibi fazla kg'da çamaşır attığımız için bizi suçladı. Sonrasında yine aynı şekilde kapak lastiğini yaktı, yine değişim talep ettik, lastiğin değişimini yaptılar, ilk hatada değişim talep etseydik yerine getirebileceklerini söylediler fakat biz zaten değişim talep etmiştik, bir de yalancı çıktık galiba.


Neyse bugün yine tekrarladı, lastiği yine yaktı. Sorunlar bununla kalmadı tabi. Cihaz aşırı gürültülü çalışıyor, çamaşırlarımız defalarca lastik kokusu ile mahvoldu. Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuruda bulunacağım, bedava almadık sonuçta.

Gencay Gencay 997 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Vestel Temsilcisi4 g

    Merhaba, Şikayet Yönetim Ekibimiz geri bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çalışıyor. Çözüm alternatiflerimiz ile birlikte en kısa sürede sizinle irtibata geçeceğiz En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

Ziyaretçi Yorumları