Toplam çözüm sayısı
..
Vestel ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi
  3 Yorum

Yeni karşılaştırma

ile

Vestel Buzdolapları Arızalı,Aldığıma Çok Pişmanım

2766görüntüleme
Ferhat
Ferhat 26 Ağustos 11:55

10.08.2021 tarihinde 4 yıllık buzdolabımın arıza şikayeti için k. Maraş Vestel yetkili servisi aradım. Arkadaşlar 1 gün sonra geldiler ve buzdolabını incelediler gövde kısmında klima gaz kaçağı olduğunu tespit edip buzdolabını alıp yetkili servise götürdüler 3 gün sonra buzdolabının yapılamayacağını üretim hatası olduğunu tarafıma ilettiler garanti süresi bittiği için dolabın kısacası çöp olduğunu söylediler benim itirazlarım sonunda Vestel çözüm merkezinde s*** hanım ile irtibata geçtim. Bana 5 adet buzdolabı sundular. Her bir buzdolabı için % 50 indirim hakkı sağlayıp sıfır buzdolabı verebileceklerini söylediler bende Vestel NF52001 No-Frost Buzdolabı markalı buzdolabını seçtim. Aynı gün Vestel e 2,049 TL havale ettim. S**hanım buzdolabının en geç 25.08.2021 tarihinde elinizde olacaktır sözüne inanıp bekledim tabi bu arada ağustos sıcaklarında 2 hafta dolap ®sız kaldım ve bana buzdolabım gelene kadar yerine dolap dahi sunmadılar.

Bugün yanı 26.08.2021 tarihin de benim ısrarlı aramalarım sonucunda s** hanım tarafıma ulaşıp şu an seçtiğiniz buzdolabını gönderemiyoruz aynı modelin siyahını isterseniz gönderebileceğiz dedi gerçekten tam bir komediydi. Resmen bizimle alay geçtiler buradan Vestel yetkili ana bayine sesleniyorum milli markamız dedik Vestel'i seçtik yazıklar olsun sözlerinizin arkasında durun milleti yanıltmayın bozuk mal satmayın ürünlerinizin arkasında durun. Tüketici Mahkemesi'ne bu konu hakkında da dava açacağımı buradan size iletiyorum.

Vestel Logo
Vestel27 Ağustos 08:51

Merhaba, Şikayetiniz bize ulaştı. En kısa sürede çözüme ulaştırmak için sizinle iletişime geçeceğiz. Vestel’de sorununuzun çözümü için cozumuvar.vestel.com.tr internet sitemizden self servis çözümlere ulaşabileceğinizi biliyor musunuz? Kontrol etmek isterseniz linkimizi buraya bırakıyoruz: https://cozumuvar.vestel.com.tr/ Size 7/24 açık olan tüm iletişim kanallarımızı hatırlatmak isteriz Öneri, Talep ve Şikayetleriniz için bize her zaman 0 850 222 4 123 numara ile Whatsapp ve Telegram’dan yazabilirsiniz. [email protected] adresinden mail iletebilirsiniz. www.vestel.com.tr chat ekranından müşteri temsilcilerimizle canlı yazışabilirsiniz. 0 850 222 4 123 numaradan arayarak da İletişim Merkezi müşteri temsilcilerimizin güler yüzlü hizmet kalitesiyle tanışabilirsiniz. Vestel’de şikayetlerinizin çözümü tüm diğer kanallarımızda da mevcut. Vestel’le OLUR, Neden OLMASIN?

  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi
  3 Yorum

3 Yorum

Azad
Azad30 Ağustos 00:09
 

Ferhat bey bana da üretim hatası dediler. Diğer firmalar üretim hatalı cihazı ücretsiz değişir. Bana 3753 TL ödeyip 15 bin tl lik cihazı çöpe artırdılar. Ben bir daha Vestel almam ve çevreme de aldırmam. Vestel alan evine bela alır. Bin lira git fazla ver başka marka al.

 2
Ferhat
Ferhat30 Ağustos 09:45
 

Çok haklısınız

 2
Tayfun
Tayfun31 Ağustos 17:11
 

1 tane 65'' 1 tane 47'' 3 tane 32'' TV 1 tane buzdolabı, 1 tane bulaşık makinesi, 1 tane çamaşır makinesi 1 tane tablet 2 tane cep telefonu 3 tane çayçı 1 tane kulaklık almışım eleştiri hakkım olduğunu düşünüyorum ve bundan sonra tövbe. İnsanların milliyetçi duyguları ile resmen dalga geçiyorlar. Vestel’le olur böyle şeyler, Neden olmasın? Geçmiş olsun kardeşim.

 1
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile