sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Vestel Buzdolabının Güvenilirsizliği

Eda Eda 5 ay önce

4 sene önce yeni model buzdolabı aldım, geçen sene garantisi bitti ve garanti biter bitmez arıza lambası yanmaya başladı. Bir aydır inanılmaz ses çıkartıyor ve soğutmuyordu bugün servis geldi ve içinin buz tutmuş olduğunu söyledi. 4 senelik buzdolabı ve garantisi biter bitmez içi buz tutuyor! Fişini çekti yarın tekrar gelecekler buzunun iyice erimesi gerekiyormuş.

İçindeki malzemelerinin ziyanlığını bir kenara bırakın, ben annemin 15 yıllık buzdolabında bile hiçbir ses, buzlanma veya pervane bozulması duymadım. Kesinlikle kaliteden çok uzaklar. Kullanırken de yeşillikler 2 en fazla 3 günde kullanılamaz hale geliyordu. Meyve sebze yazın sadece aldığınız günlerde kullanabilirsiniz.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Eda 5 ay önce

Tarafımıza hiçbir şekilde dönüş sağlanmadı! Bu nasıl bir kaliteden uzaklıktır. Anlarım mal kotu çıkar da insanlık adına bu çalışma şekliniz de çok yıpratıcı.

profile-icon Eda 5 ay önce

Vestel yeni buzdolabı ariza verdi motordanmış servis düzeltti 300 TL ödedik. 2 gün sonra tekrar ses çıkartarak ariza verdi, servis yine geldi bir parçasını daha değişti, sonra yine ariza verdi. 2 günde bir ariza veriyor servis düzeltemiyor Vestel yetkilisine ulaşılamıyor. Kalite aramayın, sattığı malın arkasında duran bir firma da değil! Yerli malı gururumuz diye düşünüp almayın yanılmayın!

profile-icon Eda 5 ay önce

Buzdolabı boşaltıldı 1 gün beklendi ve ertesi gün servis gelip içindeki buzun eridiğini fakat bir şeyler değiştirmesi gerektiğini söyledi ve değişimi yaptı. 300 TL ödeme karşılığında verilen hizmet sadece 10 saat dayanabildi. Tekrardan ariza lambası yandı. Servis arandı ve verdikleri cevap ‘nasıl olur’! Asıl ben soruyorum düzeltiyorsunuz ekstra para alıyorsunuz ve nasıl oluyor da tekrardan ariza veriyor? Aradık tekrar geldi servis bir şeyler yaptı ve gitti. Ve gittikten birkaç saat sonra yine hata verdi! Bu arada hatanın kullanıcıyla hiçbir alakası yoktur. Ya servisleriniz çok kotu hatanın geldiği yeri anlayamıyor ya da bizimle dalga geçiyorsunuz. Ve evde Çin işkencesi gibi sürekli ıslık çalan bir buzdolabımız var:) sanki işlevlerini yerine getiriyormuş gibi verdiği rahatsızlıktan bahsetmiyorum bile! Keşke satarken de bunları söyleseydiniz! Bir firma malının arkasında bu kadar durmaz! Yazıklar olsun.

profile-icon Eda 5 ay önce

Vestel'den aldığım buzdolabı daha 4 yıllık olmasına rağmen içi buz tutmuş fani bozulmuş vs... Garantisi biter bitmez her yeri bozulmaya başladı. Kaldı ki zaten aldığımızdan beri de yiyecekleri uzun sure taze tutmuyordu sebze meyve 2 günde çöpe gidiyordu. Şu an içinde ne varsa çöpe gitti Çünkü servis 1 gün çalışmadan beklesin buz ancak çözülür dedi. Şikayet ettim tarafıma geri dönüş yapılmadı. Sattıkları malin arkasında da durmuyorlar. Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Yerli malini destekleyelim Vestel alalım dedik ama değmedi...

Vestel Logo Vestel 5 ay önce

Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler