Vestel Buzdolabı Sorunu

Kudret Kudret11 Mart 14:58

22.12.2018 de Vestel buzdolabı aldım. Ürün arka şu tahliye kanalı fabrikasyon tıkalı olduğun için suyu buzdolabının içine aktı. Servis çağırdım arızaya giderdiklerini söylediler. Buzdolabı aynı arızayı tekrar oluşta. Suyu dışarıya aktı ancak bu su sızıntısı dolabın kasasının birleşim yerleri ve iç kısımlara doğru paslanmaya neden olmuş. Tekrar servisi aradım. Servis geldi arızayı yapabileceklerini fakat birleşim yerleri ve iç kısımlara doğru paslanmayı yapamayacaklarını söylediler. Bu paslanmanın su sızıntısının ileride buzdolabın kasa ve elektronik akşamına zarar verebileceğini düşündüğümden ve fabrikasyon üretim hatası olduğundan ürünün iadesini istedim. 

Serviste su akan kısımları kameraya çekip merkeze gönderdi. Bu zamandan sonra çözüm merkezinden aradılar buzdolabını kullanıcı hatası olmamasına rağmen ücretsiz tamir edileceğini, paslı kısımların kozmetik olarak kurutulup düzeltileceğini ifade etti. Fakat ben ürünün değişimini ısrarla istememe rağmen çözüm merkezi ikna için ellerinden geleni yaptılar. 10.03.2020 tarihinde de çözüm merkezinden a** hanım değişimin onaylandığını bana benim kullandığım a++ olmasına rağmen; kullandığım buzdolabın a+ olduğunu bana lütufta bulunuyormuş gibi a++ üst modeli ile değişimi yapılacağını belirtmiştir. Ama ben aldığım ürünün faturasından incelediğimde şu an kullandığın ürünün a++ olduğunu tespit ettim.

Sonuç olarak kullanım hatası olmayan daha 15 aylık bir ürün üretim hatası olmasına rağmen ürünün değişim neden bu kadar zaman aldı ve birilerini laf anlatmak zorunda kalıyorum. Yerli üretim olduğu için tercih ettiğim Vestel markası gerek müşteri hizmetleri, gerek eksik bilgi ve yetersiz donanımlı çözüm merkezi çalışanlarının müşteriye karşı tavır davranışlarının uygun olmadığı, değişim kararının 10 gibi uzun sürede yapıldığı, tarafıma gerekli bilgilendirmeleri ben aramadan yapılmadığından ve genel olarak müşteri memnuniyeti gözardı edildiğinden dolayı bu markaya ait ürünler aldığıma pişman oldum. Bir daha bu marka ait ürün veya ürünler almayı düşünmüyorum. Umarım böyle büyük yerli bir marka bu gibi küçük aksaklıkları giderir.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Vestel Logo Vestel 11 Mart 16:30

Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler