Vestel ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

Vestel Bir Garip Televizyon Değişimi

3.011görüntüleme
Gürkan
Gürkan 24 Kasım 2020 20:05

19.06.2018 tarihinde aldığım t**** 43u6763 4K televizyonum panel arızası yaptı. Vestel servisinden gelip panelde sorun olduğunu ve değişmesi gerektiğini söylediler. Daha sonra Vestel müşteri hizmetlerinden arayarak ellerinde panel olmadığını ve cihazımı değiştirmeyi önerdiler bende aynı cihazı gönderebilirsiniz dedim. Yetkili ellerinde Toshiba marka cihaz olmadığını yerine Vestel marka 43u9500 kodlu cihazı gönderebileceklerini söylediler. Bende cihazı bilmediğimi incelemem gerektiğini söyledim. Cihazı internette inceledim ve beğenmedim. Tekrar müşteri hizmetleri ile görüştük cihazı beğenmediğimi söyledim. Israr ile cihazın çok güzel olduğunu ve sadece bu cihazı gönderebileceklerini söylediler. Bende gönderin bir bakayım dedim. 

Cihaz elime ulaştıktan sonra baktım ki cihaz benim eski TV'min kalitesinden çok düşük kalitede. Özelikle ekran kalitesi hiç iyi değil. Ekrana karşıdan baktığımda kırmızı olan bir görüntü yandan bakıldığında pembe oluyor. Renkler soluk gözüküyor. Ayrıca ekranda çizgili bir kıyafet giyen ya da çizgili bir görsel geldiğinde görüntü birbirine karışıyor. Müşteri hizmetlerini arayıp, cihazdan memnun olmadığımı ve eski televizyonumun da 2,5 senedir eski televizyonumda görmediğim kalitesi düşük görüntüleri bu cihazda olduğunu ve bu yeni gelen cihazı istemediğimi söyledim. Müşteri hizmetleri tekrar bize servis yönlendirdi. Eve gelen servis yetkilisi evet abi özellikle çizgili görüntülerde ekranın titreme yapmasının normal olmadığını söyledi. Beni tekrar Vestel müşteri hizmetleri arayarak cihazda bir sorun olmadığını, bu Vestel 43 u9500 modelinin böyle olduğunu söyledi. Bende yetkiliye, benim eski cihazımda hiç bu türlü sorunlar yaşamadığımı ve eski cihazımı istediğimi belirttim. Servis yetkilisi yapacak hiçbir şeylerinin olmadığını ısrar etti bende ısrar ile gönderdikleri televizyonu istemediğimi eski televizyonumu istediğimi söyledim. Yetkili yapacak bir şeylerinin olmadığını söyleyerek telefonu yüzüme kapattı. En komik tarafı yetkiliye soruyorum, benim eski televizyonumda bu sorunlar yoktu diyorum. Bana evet ama size gönderdiğimiz televizyon böyle onda sorun yok diyorlar. Güler misiniz ağlar mısınız? Şimdi size soruyorum, eski cihazımdan düşük kalitede olan ve mağazada görsem para verip satın almayacağım bana gönderdikleri bu cihazı almak zorunda mıyım? Benim bu mağduriyetimi kim giderecek sizce? Sözün özü Vestel müşteri memnuniyeti konusunda nasıl da çağ dışı bir işlem uyguladıklarını görün isterim.

Vestel Logo
Vestel25 Kasım 2020 08:12

Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Sedat
Sedat25 Kasım 2020 20:19
 

Sorunu çözecek Vestel. Değişim ürünü de olsa TV görsel bir ürün görüntüde bozukluk olması hatadır piyasada bütün 4K TV lerde aynı durum söz konusu olsa bir haklılıkları olabilir.

 1
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler