sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Vestel Ankastre Ocak Kalitesizliği

Burcu Burcu6 ay önce

2018 Ocak’ta Vestel’den ankastre ocak ve fırın aldık. 1 sene sonra kışın ocaklardan ikisi ocağı açtıktan sonra yanıp sönmeye ve ses çıkarmaya çalışmamaya başladı.

Fişini çektik çünkü elektrikli çakmak da düzgün çalışmıyor. Servisi aradık servis bir kere geldi ve her hafta saç kurutma makinesiyle ocağı kurutmamızı söylendi. Biz her hafta ocağı saç kurutma makinesiyle kurutacaksak neden aldık! Daha sonra tekrar aradığımızda ise gelemeyeceklerini söylenilenleri yapılmamız gerektiğini söylendi.

Şu an ocaklardan iki tanesini ve ocağın çakmağını kullanamıyoruz. Daha önce de ocak kullandık ama böyle bir sıkıntımız olmadı. Sorunumuzun en kısa zamanda çözüme kavuşturulmasını istiyoruz.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Burcu 4 ay önce

En son çözüm merkezinden aradılar servisi tekrar göndereceklerini söylediler aynı kişinin gelmesini istemedik çünkü malum ocağı duvar delinen matkapla delmişti. Gelen servis elemanı yapılan bu müdahalenin doğru olduğunu ancak tek hatasının bunu atölyede değil de evde yapmasının olduğunu söyledi. Şoklar içerisinde kaldım. Matkapla çekiçle saatlerce müdahale gören var ocağın sadece üst kısmı değişti. Hatalı müdahaleden sonra herhangi bir değişim de yapılmadı. Bizim için konu kapandı. Bu ocağı çöpe atacağız yeni Ocak alacağız. Tüketici Hakem Heyetine gidemedim çünkü ortada ne kesilmiş bir fatura vardı ne de fiş! Yurt dışına gittiğim için uğraşamadım. Vaktim olsaydı seve seve uğraşacaktım. Ailemin pek bilgisi yok bu konuda. Vestel kesinlikle pişmanlıktır. Biz lanet ettik. Almayın, aldırtmayın! Ne olursa olsun faturanızı kestirin ve servis fişinizi servis kontrollerinden sonra mutlaka isteyin!

profile-icon Burcu 5 ay önce

Son güncellemeleri paylaşacağım. Son olarak servis ocağın parçalarını değiştirmek için geldi. Paslanmış bir vida yüzünden fırını açamadı. (10 20 kuruş daha fazla verilip paslanmaz çelikten vidalar takılabilirdi. Ama maliyetten tasarruf için her şey mubah! Kalitenin bir önemi yok yeter ki ucuz olsun! ) Saatlerce o vidanın bulunduğu yeri matkapla çekiçle dövdü. Son olarak da ocakta kocaman bir delik açıldı ve ocağın üstü çizildi. Bu saatlerce matkapla çekiçle yapılan müdahale gazı ileten borulara zarar vermedi mi acaba? Bunu tabii ki de şikayet ettim. Ancak bana 9 gün boyunca bir dönüş yapılmadı. Ne zaman ki ben aracağım Tüketici Hakem Heyetine başvuracağım dedim. İncelemekte olan şikayet süreci bu aramadan sonra hemen sonlandı ve servisin bir hatalı müdahalesi olmadığı belirtildi. Rezalet üstüne rezalet! Tüketici Hakem Heyetine başvuracağım. İlk olarak ocakla ilgili şikayetimde servis geldiğinde bir arıza raporu vermesi gerekiyormuş. Ancak bu verilmedi. Tüketici Hakem Heyetine başvuracakların dikkatine! Vestel pişmanlıktır almayın!

profile-icon Burcu 5 ay önce

Dün servis geldi. Ocağın düğme mekanizması ve üst kısmı değiştirilecek. Ancak ocağa tekrar su kaçabilirmiş ve cam olduğu için de bu sorun yaratabilirmiş. Bütün bunları bir yana bırakarak bu değişimden sonra sorunumuzun çözülmesini ümit ediyoruz. Değişim yapıldıktan sonra tekrar durumu bildireceğim. Teşekkürler.

profile-icon Burcu 6 ay önce

Bana şikayetim ile ilgili dönüş yapıldı. Servis gelip bakacak. Servisten sonra ayrıntıları tekrar paylaşacağım. Çünkü ben şahsen servisin buna bir çözüm bulabileceğini düşünmüyorum. Zaten servis de fön makinesiyle her hafta kurutmamızı söylemişti. Çözüm merkezini aradığımda da fön makinesiyle kurutmam söylendi. Elimizde fön makinesiyle bekliyoruz.

Vestel Logo Vestel 6 ay önce

Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler