Vestel Amacınız Sadece Mağdur Etmek😡

Hatice Hatice24 Şubat 21:43

Bir buzdolabı 2 yılda bir kapak değiştirir mi (1500 TL)? çamaşır makinesi her 6 ayda bir arıza çıkarır mı? Bulaşık makinesi, ocak hiç birinden memnun değilim. 

Alırken "ürün 2 yıl garantili ama sizi şu kadar daha mağdur etmemize izin verirseniz 5 yıl daha kaparsınız" yok istemiyorum. "sorun değil o zaman her yıl bir beyaz eşya parasını servisimize verirsiniz biz öyle ya da böyle alırız". Arızalanan buzdolabımı illa da kapak değişecek diye diretip kapağı yerinden sökercesine çarpıp, ben değiştirmeyince, diğer arızasını tamir edip giden servis personelinin ardından 2 saat sonra kapağın yere düşmesi tesadüf mü?

Önce kapak 1250 TL diğer arıza 250 TL idi kapak kalsın deyince diğer arıza bedeli 430'a çıktı. Neden? Amacınız hizmet vermek, ürün satıp para kazanmak değil amacınız bizi mağdur etmek artık eminim böyle düşünüyorum ne yazık ki!

Cevaplar

profile-icon Hatice 27 Şubat 11:49

Çözüm merkeziniz, servisi arayıp ücretini vererek tamir ettirmem gerektiğini söyledi. Değerli vaktinizi boşa harcadınız ben bunu zaten biliyorum.

Vestel Logo Vestel 27 Şubat 09:00

Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Yıldız 27 Şubat 13:55  

    O kısa sürenizi çok duyduk hikaye hepsi

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler