Vestel ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Serhat'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
2 Destekçi

Vestel 9614 Kurutmalı Çamaşır Makinesi

1.614görüntüleme
Serhat
Serhat 06 Eylül 2020 22:05
ÇözüldüÇözüldü
Serhat'ın Teşekkür Mesajı
“Makinemizin arızası çözüme kavuşmuş olup, sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etmektedir. Bunun için Vestel markasına ve emeği geçen çalışanlarına teşekkür ederim. Tüm çözüme kavuşması beklenen sorunların çözülebilmesi umuduyla şimdiden herkesin yeni yılını kutlar sağlık, sıhhat, afiyet dilerim hoşçakalın.”

4 sene önce anneme almış olduğumuz ama 4 yıldır arızası bitmeyen bir makine. Birçok kez servis geldi gitti çeşitli nedenlerden fakat ben sonuncusu ile yazıma devam edeceğim. Program başlamıyor, başlıyor devam etmiyor, devam ediyor bitmiyor süresi artıyor, içinde su bırakıyor, sıkmıyor vs. Bunlar makinemizin şikayeti. Gelen servis anlamadı yapamadı bilemedi her neyse makine atölyeye gitti sorun elektrikte dediler geri getirdiler. Toprak hattı yokmuş diğer elektronik aletler (bulaşık makinesi buzdolabı vb...) nasıl çalışıyor merak ediyorum. Toprak hattı çekildi değişen bir şey yok, komşuların elektriği denendi sorun biz de mi diye değişen bir şey yok. Her zaman 5 dakika da telefonu açan müşteri hizmetleri 15 dakika oldu telefonumu açmıyor. Gelen servisler çoluk çocuk toy iş bilmez insanlar. Atölyeye diye götürülen makinenin bir köşede 4-5 gün tutulup geri getirildiğinden zerre şüphem yok. 5 evin tüm beyaz eşyalarını televizyonlarını Vestel'den alarak hak etmediği değeri Vestel'e yükleyen bizleriz bu yüzden kendime çok kızıyorum. Şimdi sizden yapmanız gerekeni yapmanızı bekliyorum. Ben fazlasıyla sabır ettim. Madem bu işi beceremeyecektiniz hem kurutmalı hem yıkamalı çamaşır makinesi yapmayacaktınız yaptıysanız da bunun arkasında duracaksınız. Suçu elektriğe bulup başınızdan atmayacaksınız. Ya adam gibi bir servis gelir neyse sorunu çözer tamir edersiniz ya da bana adam gibi yıkayacak kurutması batsın bir makine getirirsiniz aksi halde tüm hukuki yollara başvuracağımı hakkımı sonuna kadar arayacağımı bilin. Son 5 yıldır yaklaşık 40 bin tl lik Vestel eşyayı bunları yaşamak için almadım alırken her şey güzel iyi hoş ama iş arızaya geldi mi arkasında durmuyorsunuz. Benim sabrım taştı gerekenin en kısa zamanda yapılmasını bekliyorum.

Vestel Logo
Vestel07 Eylül 2020 10:02

Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

Serhat
Serhat08 Eylül 2020 13:07

Vestel tarafından aranıp işinin ehli kişiler oldukları söylenen merkez ekip tarafından makinemizi incelemeye gelecekleri söylendi. 2 iş günü içerisinde bu geri dönüşün tarafıma sağlanmış olması, ve çözüm odaklı bir konuşmanın gerçekleşmesi beni memnun etti. Umuyorum sorunumuz çözüme kavuşur. Şimdilik teşekkürler.

Serhat
Serhat30 Eylül 2020 16:54

Sürecimiz devam ediyor makinemiz atölyeye merkez ekip tarafından bir kez alındı ana kart ön panel vs değişti bu atölye süreci 15 gün kadar sürdü. Makinemiz geldikten sonra 1 hafta oldu aynı sorunlar devam ediyor bu yüzden ikinci kez merkez ekip geldi ve makinemiz tekrar atölyeye alınacak yeniden parçalar değişecek bakılacak bu kez de sorunların tekrarının devamı halinde bence yapılacak tek bir şey kalıyor '' değişim.'' Devam etmekte olan süreç hakkında birkaç bir şey söylemek istiyorum. Beni sürekli makinenin durumu için arayan ve sürecin takibinde olan seda hanıma ilgisinden ve samimiyetinden dolayı teşekkür ederim. Gelen merkez ekibin işin ehli kişiler olduğunu söyleyebilirim. Fakat bu atölyede ne olup bittiği hakkında muallaktayım. Ürün orada yeterince test edilmiyormu ki sorunları giderilemeyen makine tekrar teslim ediliyor bunu gerçekten anlamadım ve makinenin araçtan indirilirken, araca yüklenirken veya atölyede ileri geri yapılırken gerekli özeni göstermeyen kişiler olduğunu söylemek istiyorum çünkü makinemizin 2 yerinde göçük meydana gelmiş. Birileri bir şeyleri düzeltmek için uğraşırken aynı markaya hizmet eden başka birilerinin de işine ve tüketicinin ürününe göstermiş olduğu bu tutumu kınıyorum. Böyle bir muamele kabul edilemez bu konu hakkında da yetkili kişilerin gerekeni yapmalarını rica ediyorum.

Serhat
Serhat21 Aralık 2020 10:28

Makinemizin arızası çözüme kavuşmuş olup, sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etmektedir. Bunun için Vestel markasına ve emeği geçen çalışanlarına teşekkür ederim. Tüm çözüme kavuşması beklenen sorunların çözülebilmesi umuduyla şimdiden herkesin yeni yılını kutlar sağlık, sıhhat, afiyet dilerim hoşçakalın.

  • profile
  • profile
2 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler