Vestel 7 Yıl Garantili Sattılar 3 Yıl Garantili Çıktı

Sedat Sedat11 Mart 20:02

20.02.2017'de Samsun Atakum mağazasında ürünleri incelerken, mağaza sorumlusu ürünlerin 7 yıl garantili kampanyada olduğunu söyledi. Bizde 7 yıl garantili olması avantajı ile beyaz eşya seti aldık ( bulaşık mak, buzdolabı, çamaşır mak, ankastre set ve mikro dalga )

20.02.2017'de satın aldığımız ürünler 23.03.2017 tarihi itibarı ile parça parça sevk olmaya başladı. Daha teslimat aşamasında mağduriyet yaşamaya başlamıştık. geçen hafta bulaşık makinemiz arıza verince servis ile görüşürken garantimizin 15 gün sonra biteceğini söyleyince şaşırdık "nasıl olur biz 7 yıl garantili olarak satın aldık " desek de sisteme işlenmemiş. birkaç kez Vestel müşteri hizmetlerini aradım inceleyeceklerini akabinde dönüş yapacaklarını söylediler arayan olmadı!  

Dün tekrar aradım garanti süremin daraldığını mağduriyetimin giderilmesini söyledim. 1 saat sonra farklı birimden dönüş yaptılar. Elimde ek garanti aldığıma dair belge olup olmadığını sordular. ( normalde ek garantiyi bayinin sisteme işlemesi gerekiyormuş işlenmemiş )  bende böyle bir aksilik yaşayacağımı ön göremediğim için herhangi bir belge almadığımı, sözlerine ve Vestel markasına güvenerek satın aldığımı söyledim. Sözde yapılan araştırmada 2016 aralık ayıdan mart 2017 tarihine kadar 7 yıl garanti kampanyası yokmuş.

Kısacası Vestel'in sloganı benim gözümde değişti. Satış sonrası ilgi ve çözüm odaklı yaklaşım sıfır 0. Yıllarca A*** markasını kullandım hiçbir problem yaşamamıştım 7 yıl garanti avantajı için Vestel'i tercih ettik. Atalarımız boşuna dememiş ucuz etin yahnisi olmaz diye. Müşteri memnuniyeti veya çözüm yok! Vestel'i kınıyorum. Yerli marka olabilir ama kurumsal bir firma vizyonu yok.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Sedat 27 Mart 00:18

2 hafta boyunca defalarca müşteri hizmetleri ile görüşmeme rağmen garantim uzatılmadı. Herhangi bir çözümde sunmadılar.! Bu süreçleri yaşarken bir de çamaşır makinemiz bozuldu. 2-3 gün parça bekledik getirip taktılar. Makine düzelmedi. Makineyi alıp Atölyelerine götürdüler 1 hafta sonra getirdiler. Baktım ki Ek garanti konusunda yardımcı olacakları yok İndirim talep ettim. Mağdur olmama rağmen elimde belgem olmadığı için indirim de yapılmadı 2. Bir mağduriyet yaşamamak adına her ürüne Parça başı 220 TL 4 yıl ek garanti satın almak zorunda kaldım. Ben İndirim beklerken 3 Ürüne 660 TL +45 TL de vade farkı aldılar. Bu mu sizin çözüm anlayışınız? Başınıza dert almak istemiyorsanız vestel den uzak durun 3 ürünümün garantisini + 4 yıl uzattım. Hakkımı helal etmiyorum. Çevremdeki beyaz eşya almayı düşünen herkese Vestel in müşteri memnuniyetini nasıl olduğunun acı tecrübelerimle anlatacağım. Vestel mağduriyet merkezi işinin ehli... Gururla halkını kazıkla.

profile-icon Sedat 17 Mart 00:26

Sayın Vestel yetkilileri! Sanırım Şikayetime cevabınız otomatik olarak yazılan klişe bir yanıttı... 4 gün geçmesine rağmen tenezzül edip dönüş bile yapmadınız! Tek hatam Sizin gibi bir firmanın sözüne inanmak oldu ürünleri satarken 3 yıl yerine 7 yıl garantili olduğuna inanmak oldu. Ürünleri satan Size bağlı yetkili firmanın sisteme 3 yıl yerine 7 yıl olarak girmemesi ve benim Ek garanti belgesini almış olmamamdan dolayı ( Bu prosedürü tüketici olarak bilmiyordum ) Bu belgeyi almadığımdan dolayı Vestel in bu Umursamaz tavrını daha iyi anlamış oldum.! Kısacası Mağdur oldum ve Vestel bu mağduriyetimi gidermiyor. Garanti sürem 23.03.2020 tarihinde bitiyor galiba bu tarihe kadarda dönüş yapmayacak! Niyetiniz buysa bile zamanı lehinize kullanmayın açık açık söyleyinki başımızın çaresine bakalım. İtiraf etmem gerekirse Gururla. Kandırıldım

Vestel Logo Vestel 12 Mart 08:43

Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler