Vestel 3 Yılda 7 Kez Buzdolabına Servis Geldi

Betül Betül21 Mart 15:21

3 yıldır Vestel buzdolabı kullanıyoruz. Sürekli değişik yerlerinden arıza veriyor. Değişim talep etmemize rağmen sürekli parça değişimi yapıyorlar. 3-5 ay sonra başka bir yeri arıza veriyor. Şimdi tekrar arıza verdi başka yeri tekrar bozuldu ve hala değişim yapmıyorlar. Dolaba cihaz koydular, Dolap hatalı olmasına rağmen ısrarlar parça değişimine gidiyorlar. Ürünlerin arkasında durmuyorlar.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Betül 24 Mart 10:36

Daha önce buraya 7 kez servis geldi parça değişti diye şikayet yazmıştım. Daha önce Vestel'den bunun dokümanlarını istemiştik. Bugün aradılar bir de yalandan bize 3 kez değişime geldik diyorlar. Değişimden sonra bize verilen hiçbir şey yok bize fiş verin kanıt verin diyorlar. Bilir kisi çağırıp değişen parçaları bildirip mahkemeye vereceğiz. Müşteri temsilcisi de sanki vestel'in sahibiymis gibi terbiyesiz terbiyesiz konuşuyor. Sikeyetimizi bilince " konuşma" diyor. Şikayetimizi bildirirken de susmuyor devam esiyor konuşmaya. Biz buzdolabında değişen parçaları zaten biliyoruz vestel kayıt altına almamış olsa bile. Mahkemeye vereceğiz. Her yere de yazacağım vestel den ürün almayın.

Vestel Logo Vestel 23 Mart 08:30

Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler