03 Aralık
#13107146

İnsanların Milli Duyguları İle Dalga Geçen Vestel

Müşterisi ile dalga geçen, enayi durumuna düşüren, salak yerine koyan sanırım tek firma... Bir televizyon aldım, aldığıma alacağıma milyon pişman oldum. Aldığım televizyon arızalandı. Israrla onarım kararı alıp onarılamayacağını anlayınca değişim ürün gönderdiler. Tabi garantili değil artık. Garanti sürem bu yeni ürüne dahil değilmişşşş... Gelen ürünün sıfır ürün olmadığı gelen kumandanın bile deforme oluşundan belliydi. Çözüm merkezinden F**hanım göz boyayan cümlelerle siz merek etmeyin bana her konuda ulaşın sorununuzu çözeriz diye Şikayetvar'daki yorumları kaldırmamı istedi. Eeee bizde inandık. Ve sonuç! Yeni ürün önce kapanmaya başladı.


Sonra ekran yeşil oldu. Sonra pıt diye bir ses ve ekran içten kırılıp mürekkeplendi. Tekrar defalarca aradım. Çözüm merkezinden f** hanıma ulaşana aşk olsun. Yeni biri aradı. Ya** hanım. Sorunumu çözecekmiş. Onarım ise onarım, ekran değişimi ise değişimi ücretsiz yaptıracakmış. Eyvallah dedim. Ama gelen servis ücret talep etti. Tekrar aradım. Bu defa müşteri kaynaklı hata diye ekrana ücret talep edildi. Hem de TV fiyatına. Yani müşteri ile göre göre dalga geçmece. Milli gururmuşşşş! Alın teri ile kazanılan rızkı yok eden firma. Yazıklar olsun. Sonuna kadar tüm sosyal medya mercilerinde dile getireceğim.

Serkan Serkan 1.051 Okunma 1
Yorum Yap

Cevaplar

  • Serkan3 g

    İşte Milli Gurur diye insanların milli duyguları ile ticaret yapmaya çalışan Vestel! Bu kadar ilgisiz, alakasız, müşterilerini mağdur eden bir firma yok sanırım. Televizyon kapanmaya başladı, akabinde yeşil ekran, sonrasında pıt sesi ile ekranın içten kırılıp yukarıdan aşağı, sağdan sola çizgi çıkması neticesinde defalarca mağduriyetimi dile getirdiğim halde hala ilgilenen olmadığı gibi, müşteri hatası deyip faturayı bana kesiyorlar. Paralarımız yabancı firmalara gitmesin anlayışı ile yerli ürün tercih etmemizin bedeli ne yazık ki bize ağır bir şekilde ödetiliyor. Kimse parasını kolay kazanmıyor. Anladım ki asla ama asla Vestel tercih edilmemeli. Tüketici Hakları başta olmak üzere tüm hukuki yollarla hakkımı arayacağım.

  • Vestel Temsilcisi03 Aralık

    Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

  • Serkan03 Aralık

    Vestel'den almış olduğum 55” televizyonumda meydana gelen arızanın çözümü için resmen insanların akıl sağlığı ile oynadılar. Yeni gelen televizyonumu garanti kapsamından da çıkardılar. Sorun yaşanırsa ne olacak soruma da gayet kibar “ biz çözeriz “ cevabını verdiler. Nitekim televizyon kendi kendine kapanmaya başladı, sonra yeşil ekrana döndü, sonrasında pıt diye bir ses ile yukarıdan aşağı sağdan sola çizgiler çıktı. Gelen servis müşteri kaynaklı deyip olayı kapattı. Çözüm merkezinden F****** hanım sonrasında Y***** hanım ve diğerler ne telefonlara çıkıyorlar ne de sorunu çözen oluyor! Şimdi de ekran parası talep ediyorlar değişim için. İstedikleri para televizyon parası. “ gururla milli “ ymiş. İnsanların Milliyetçi duygularını bu denli ticari emellerine alet etmeleri kabul edilemez bir yanlıştır. Türk milliyetçiliği altında milli değer diye üretilen ve satış sonrasında müşterileri ike dalga geçercesine tavır sergileyen Vestel i kınıyorum. Sorunuma hala çözüm üretilmedi, üretilemeyec gibide duruyor. Yazıklar olsun Vestel!

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler