07 Mayıs
Yorum Yap
#10413712

Vestel Venüs 5000 Ses Problemi

Yaklaşık 1 ay önce Vestel Venüs 5000 cihazını satın aldım. Açıkçası cihazdan ve müşteri hizmetlerinden oldukça memnunum, ancak yaşadığım ses problemi konusunda sorunu bir türlü çözemediğim için buraya yazmayı düşündüm.


Aldığım telefonun büyük bir problemi yok, ancak telefonun varsayılan müzik uygulaması "Google Play Müzik" belirli bir süreden sonra sesleri çalmamaya başlıyor. Daha doğrusu ses çıkmıyor, görünürde şarkıları çalıyor gibi görünüyor. Bunun dışında Spotify, Youtube.com gibi uygulamaların sesinde problem yok. Diğer (bildirim sesi, arama sesi vs.) gibi seslerde de sorun yok. Ancak Google Play Müzik, sesleri bir türlü çalmıyor. Ek uygulamalar indirdim bunlar da da belirli bir süre geçtikten sonra aynı sorunu yaşıyorum. Telefonu kapatıp açmadan bu uygulamalar müzik çalmıyor. Daha önce problem yaşayan bir arkadaşın sorunu burada çözülmüş, eğer mümkünse bene çözmek istiyorum.

Yunus 2.350 Okunma

Cevaplar

  • Yunus25 Ağustos

    Güncellemeyi unutmuşum. Dalga geçer gibi "yazılım güncellemesi" diyerek "hard reset" atıp göndermişler. Daha sonra ortaya çıkan şarj problemi için ise "bataryadan kaynaklanmıyor" dememe rağmen bataryayı değiştirmişler. Şarj problemim yine devam ediyor ve yine aynı şekilde sıkıntılı bir ses problemim var. Kısacası sorunum ile ilgilenmediler.

  • Yunus14 Mayıs

    Müşteri temsilcisi İbrahim bey yardımcı oldu, sorunu çözdük. Telefon 1 haftalığına servise gidecek. Vestel ailesine ve İbrahim beye teşekkür ediyorum.

  • Vestel Venüs Temsilcisi08 Mayıs

    Merhaba, Şikayet Yönetim Ekibimiz geri bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çalışıyor. Çözüm alternatiflerimiz ile birlikte en kısa sürede sizinle irtibata geçeceğiz En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler