23 Eylül 2013

Vestel Servisi Dolabın Arızasını Gideremedi!

Vestel buzdolabım arızalandı. Servis geldi parça değiştirdi, 80 TL ücret ödedim. Çalışıyor deyip gitti. Dolap çalışmadı , tekrar servis çağırdım motorunun değişmesi gerektiğini söyledi. İlk servis geldiğinde başka problemin olup olmadığını sorduğum da , sorunun giderildiğini başka problemin olmadığını söylediler.

Hiç kullanamadığımız parçayı satıp, yedek parçayı iade alamıyoruz diyecek kadar işi ilerletmişler. Fakat arızaların tam tespiti için personellerini eğitememişler. Probleme Avcılar servis ve Vestel çağrı merkezi kulak tıkıyorlar. Defalarca aramama rağmen muhatap bulamıyorum. Avcılar servisi, Vestel genel merkezi takmıyor. Çin Malı Vestel işçiliği.

İlhan 271 Okunma

Cevaplar

  • İlhan'ın Teşekkür Mesajı26 Ekim 2013

    Sözkonusu şikayet giderilmiş olup Vestel Çözüm Merkezindeki müşteri hizmetleri personellerinin ilgisine teşekkür ederim.

  • Vestel Temsilcisi23 Eylül 2013

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle Vestel tercihiniz için çok teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Başvurunuzla ilgili olarak Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü’müzden Çözüm Merkezi Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön