25 Şubat 2013

Vestel Koku Sorununu Çözemedi!

Aldığım tarih itibarı ile soğuk su butonu çalışmadığı her dönem, suda içilemeyecek oranda plastik kokusu mevcut. Kış döneminde soğuksu butonu da çalışmadığı için, şikayet fazlasıyla devam etmekte. 2 sefer Vestel tüketici sitesine şikayet etmeme rağmen, henüz bir sonuç alamadım.

1 sefer ikili ilişkiler neticesinde servise gidip gelen ürün bana anlatıldığına göre bir temizleme jeli ile temizlenmiş ve benden 30 tl ücret talep edilmişti, ücreti vermedim, ama geldiği günden beri aynı koku şikayeti devam ediyor. servisteki yetkili bayan bu kokunun kullanım hatasından kaynaklandığını beyan etti !Yukarıda da belirttiğim gibi Vestel yetkilileri konuyla muhatap olmamaktadırlar.

Bilal 303 Okunma

Cevaplar

  • Bilal 03 Haziran 2013

    Otomatik olarak gönderilen bu cevabın,bizi ne kadar tatmin ettiğini veya sorunumuza ne gibi bir çözüm sağladığını lütfen bildirirmisiniz??

  • Bilal 10 Nisan 2013

    Aranılıp görüşüldüm,Ama sadece temizlik yapıp sebili geri getirmeyi teklif ettiler,daha önce de aynı işlemi yaptıkları için kabul etmedim.Olay da bu şekilde kapatıldı... Yani şikayetim halen devam etmektedir.

  • Vestel Temsilcisi25 Şubat 2013

    Sayın Şikayetvar Yetkilisi, Tüketicimiz aranılarak iletmiş olduğu konu hakkında görüşme yapılmıştır. Tüketicimizin başvurusu ilgili birimlere yönlendirmiş olup, konu takibi tarafımızdan yapılmaktadır. Saygılarımızla, Vestel Ticaret A.Ş İstanbul Şubesi [email protected] 444 4 123

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön