17 Haziran 2014

Vestel İade Yok.

Vestel zorlu center bayiden 15 gün önce kurutmalı çamaşır makinesi aldık. Bugün okuduğum yorumlar sonrası almaktan vazgeçtik. Ürün eve henüz gelmedi montaj vs hiçbir şey yapılmadı. Vestel'i arayıp ürünü almaktan vazgeçtiğimizi ve iade etmek istediğimizi tüketici olarak buna hakkımız olduğunu söylediğimde; a** bey kesinlikle Vestel'de iade olmayacağını kaba bir dille ifade etti.

Ürünün eve bile gelmediğini ve cayma hakkım olduğunu söylememe rağmen Vestel'de bu yok dendi. Bu ürünü satan arkadaş izinli olduğundan yarın arayın tarzı başından savma bir üslupla işimi daha da uzattı. Daha ürünü almadan böyle zorluk çıkaran firmadan bir daha hiçbir ürün almayacağım.

Melek U. 2.003 Okunma

Cevaplar

  • Melek U.26 Haziran 2014

    şikayetim üzerine vestel iademi gerçekleştirdiğini dile getirdi fakat henüz kredi kartıma yansımadı. vestele teşekkürler!

  • Vestel Müşteri Temsilcisi17 Haziran 2014

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle Vestel tercihiniz için çok teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Başvurunuzla ilgili olarak Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü’müzden Çözüm Merkezi Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle vmh@vestel.com.tr kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön