04 Eylül 2013

Vestel Fırınım Tüpü Çabuk Bitiyor!

Bugün itibariyle 46 gün oluyor fırınım bozuk . Servis 46 gün önce baktı , 15 günde bir tüp bitiriyor. Vestel , buna tüketici hatası diyorlar . Paslanma da var ama, ne kadar söyledik müşteri hizmetlerini arıyoruz ama ve bir de çıkma parça takmaya geliyor. Servis habersiz fırını alıp gidiyor .

Ahmet 153 Okunma

Cevaplar

  • Ahmet 05 Eylül 2013

    şikayeti yazdığım gün itibariyle 46 gün oluyor fırınımda paslanma ve gaz kaçağı mevcut ama sorunum giderilmedi tüketici hatasıymış son olarak servis ten gelen teknisyen elinde bir çıkma gaz vanası bunu takacak neden çıkma parça takılıyor lafı evreleyip geveliyorlar şunuda söyleyeyim ben eski bir servis çalışanıyım işin ne olduğunu yakından bilen birisiyim servis şefiniz bizimle muhattab olmuyor kimdir kendisi ya sörler misiniz neyse bundan sonra yasal haklarımızı kullanacağız sizlere iyi çalışmalar.

  • Vestel Temsilcisi04 Eylül 2013

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle Vestel tercihiniz için çok teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Başvurunuzla ilgili olarak Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü’müzden Çözüm Merkezi Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön