26 Ağustos 2013

Vestel Beş Kez Servise Giden Cihaz Değiştirilmedi!

Vestel 'den almış olduğum bulaşık makinası 5 kez servise gitti. En son değişim istedim. Fakat bana tekrar makinayı yolladılar. Üstelik ilk müracaatından bu yana 40 gün geçti ve beni bu kadar zamandır mağdur ettiler. 3 kat aşağı 5 kez inmiş ürünü bana tekrar yolluyor. Bu konuda bana değişim uygulanmaz ise tüketici mahkemesinde hakkımı arayacağım.

Dilşad 175 Okunma

Cevaplar

  • Dilşad 29 Ağustos 2013

    Vestel in böyle bir sorun karşısında yetersiz ilgi gösterdiğini ve bu durumu kendini sayılı büyük firmalar arasında tanıtan bu marka için üzücü bulduğumu bildiririm . Şikayetim çözülmemiş isteğim yerine getirilmemiştir. Bu Zamana kadar Vestel den birçok ürün alan ben bu saatten sonra hiç bir ürününü en son teknoloji olsa dahi hayatıma dahil etmeyeceğimdir. Ürün almak bitmiyor servis ilgisi en önemlisi ben bunu anmadım o yüzden insanlara tavsiyem Vestel ürünlerinden uzak dursunlar .

  • Vestel Temsilcisi26 Ağustos 2013

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle Vestel tercihiniz için çok teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Başvurunuzla ilgili olarak Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü’müzden Çözüm Merkezi Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön