17 Nisan
Yorum Yap
#11856859

Vega Grup Yazılım Hata Bildirimim İçin 850 TL Ücret Çıkardı!

Kafe otomasyon yazılımı olarak farklı bir firmanın yazılımını kullanıyorduk. İşimizi de fazlasıyla görüyordu. Fakat tek sıkıntı programın desteğini alamıyorduk. Hizmet verdiğimiz Iğdır'da program arayışı içerisine girdik. Bize Vega Yazılım'in bayiliğini yapan şahısı önerdiler. Vega Şefim'i kullanan arkadaşlar işini düzgün yapan, desteğini sorunsuz veren biri olduğundan bahsettiler. Nitekim de öyle çıktı. Her türlü sorunda bize desteğini fazlasıyla veriyordu. Fakat programı bize satarken bizim sıklıkla kullandığımız erken ödemede iskonto yapılamadığını gördük. Durumu kendisine ilettik. Bayi arkadaşın söylediği siz satın alın ben o sorunu firmaya iletir, hatanın giderilmesini sağlatırım şeklindeydi. Zaten programı satın aldıktan sonra 6 ay içerisinde çıkan her türlü güncellemelerin de şirket politikası gereği ücretsiz olduğunu söyledi.


Gel zaman git zaman hata giderildi ama üzerinden tam 10 ay geçti. Şaka gibi. Güler misin, ağlar mısın? Bayi arkadaş bize sorunun giderildiğini fakat güncelleme ücreti olarak 850 TL ödememiz gerektiğini söyledi. Ben de eğer keyfi olarak bir güncelleme yapıyor olsak bu parayı verelim, fakat satın aldığımızda sizin programınızda mevcut olan bir hatanın giderilmesi için neden bizden bu ücreti almaya çalışıyorsunuz? Şeklinde sorduğumda; kendisinin bir şey yapamayacağını ifade etti. Firmayı aradım konuştuğum. Telefondaki bayan arkadaş bana yardımcı olamayacağını, 850 TL ücret ödemem gerektiğini söyleyip telefonu kapattı. Ne de olsa artık kuş kafese girmiş bir kere. :) )


Üzüldüğüm nokta bir muhasebeci olarak yıllarca 5 farklı muhasebe yazılımı kullandım ve hepsinde de programdan kaynaklı bir hata olduğunda ve bu durumu kendilerine ilettiğimizde kısa süre içerisinde sorunu çözdükleri gibi ne ücret aldıklarını gördüm ne de bu şekilde menfi bir müşteri ilişkileri personeliyle karşılaştığımı gördüm. Hatta programın gelişmesine katkıda bulunduğum içinde teşekkürlerini ilettikleri de oluyordu.


Bu yapılanlardan sonra kendilerini "%100 yerli firma" gibi süslü cümlelerle milliyetçi bir firma olarak nitelendiren, fakat yaptıklarını görünce bu sloganın sadece müşterileri kendilerine çekmek için yem olarak kullanıp milleti mağdur etmeye çalışan bir firma olduğunu görmek beni ziyadesiyle üzdü. Bu devirde ticaretin %100 sermayesinin dürüstlük olduğunu kendilerine hatırlatmak isterim. Ayrıca basit bir hatanın giderilip, müşteriyi memnun etmesi varken, hem 10 ay boyunca bekletip mağdur edilmesi hem de mağdur etmeye çalışması hiç de doğru bir davranış değil.

Emre Emre 240 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Vega Grup Yazılım Temsilcisi17 Nisan

    Bizim kullandığımız CRM portalımıza sizin bu talebiniz ŞUBAT ayında bize ulaştırılmış, yani sizin belirttiğiniz gibi "bu kadar ufak bir hatanın 9-10 ay sonra düzeltilmesi normal mi" dediğiniz. Yani talebiniz bize iletileli sadece 1,5 ay olmuş..

  • Emre17 Nisan

    Merhabalar; Ben zaten durumu şikayet kısmında belirtmişim. Şikayet kısmını tekrar okursanız orada bu durumu belirttiğimi görebilirsiniz. Ayrıca bu durumu biz 11 ay sonra fark etmedik. Programı bize soner bey demo yaparken fark ettik. Soner bey bize siz programı satın alın ufak bir sorun ben bunu düzeltiririm. Yani biz programa başlamadan önce bu hatayı bilerek ve bize düzeltileceği söylenerek aldık. Hata bizim mi burada şimdi? Ayrıca bu kadar ufak bir hatanın 9-10 ay sonra düzeltilmesi normal mi sizce? Evet biz iki kere demo için talepte bulunduk. İkisi de muhasebe yazılımı içindi. Şefim için değildi. Şefim programının demosunu bayiniz kendi bilgisayarında bize etraflıca anlattı. Hepsi bu. Birinci demoda vegawin a5 i işlerimizin yoğunluğundan dolayı kullanamadık. İkinci demoda da vegawin a5 i kullanıp 15. Günün sonunda da satın aldık.

  • Vega Grup Yazılım Temsilcisi17 Nisan

    Merhaba Emre Bey, dün görüştüğünüz kişi olarak size gerekli bilgileri iki kez telefonda vermiş bulunuyorum.Programın size iki defa olmak üzere demosu kurulmuş bununla beraber toplamda 11 ay boyunca programımızı kullanmışsınız.Sizin istediğiniz özelliği 11 ay sonra farketmiş olmanız, yazdığınız gibi şanssız bir durum olmuş. Şirket politikamız gereği ve bu sözleşmelerimizde de bulunuyor; "6 ay boyunca alacağınız tüm destek, güncelleme, hataların giderilmesi ücretsizdir" ama 6 ay sonra alacağınız güncelleme, destek ve eğitimler ücrete tabidir. Ayrıca sizin belirttiğiniz program hatası sizin için bir hata. Dediğiniz özellik güncel versiyonumuzda mevcut VE tüm yazılım programları güncelleme, yeni özellikler ekleme gibi durumları vardır. Güncel versiyonumuzu satın aldığınızda probleminiz çözülecektir. İyi günler dilerim.

Ziyaretçi Yorumları