Vatan Bilgisayar'da Ürün İadeler Allah'a Emanet!

Cengiz Cengiz 1 yıl önce

Vatan Bilgisayar'a nasıl hala cezai işlem yapılamıyor? Haklarında bu kadar yoğun ve aslında hiç de medeni üslupta yazılmayı hak etmeyen eleştirileri alan bir ticari kurum, nasıl oluyor da insanların gözünün içine baka baka müşterilerini sürekli taciz eden anlayışını sürdürebiliyor? Bostancı mağazasından aldığım teşhir ürünü laptop bilgisayarı paketini bile açmadan 2 gün sonra iade edip, üstüne 1500 TL vererek farklı bir model almaya karar verdiğimi söylediğimde -ve bunun için ağzımdan "teşhir ürünü" kelimesi çıkmadığı halde- tezgahta tanıtım için konan ürünleri geri almıyoruz dediler. Bakın; ürünle ilgili bir şikayetim, problemim yok. Oğluma aldığım bilgisayarın modeli/nitelikleri içime sinmiyor. Bütçemi biraz daha zorlamak kaydıyla daha üst bir modelle değiştirdiğimde oğlumu mutlu edeceğim. Bundan dolayı satıcı firma kasasına ekstra para girecek. Yani, tamamen insani gerekçeler... Teşhir ürünü olduğu için "riskli" statüde olan malı birini bulup sattığınız için şimdi geri almıyorsunuz yani, dediğimde. Tüketici olarak yükümlülüklerinizi bilmek zorundasınız "beyefendi" diyorlar...

Olayın özü maalesef işte bu. Tüketiciyi koruyan kollayan bir sistem yok. "açın 175'i arayın" diyor, gönül rahatlığıyla. Açıp arıyorsunuz 175 tüketici danışma hattı'nı. Bire bir "beyefendinin" söylediklerini onaylıyor. Mağazadan fiilen yaptığınız alışverişlerde her türlü koşulu kabul ediyorsunuz sayılıyor. Ancak ürün arızalı çıkarsa ve yetkili servisince arızalı raporu verilirse ürünü iade kabul etme yükümlülüğü vardır deniyor. Kabahat bizlerde yani a dostlar! Bedava dağıtılan baklavayı kapmak için birbirini çiğneyen toplumda, kampanya adı altında elindeki 10 malın 7si "sorunlu" olan -muhtemel ki, sorunlu olduğu için kendisine düşük maliyetle verilen- ürünleri bir şekilde satan zihniyet, hiç o malı geri alır mı?

Benden önce 70+ yaşlarında, nur yüzlü derler ya hani, öylesine eli öpülesi bir amca vardı, iade talep eden. Ürün ne biliyor musunuz? Nokia 3310 telefon:) bu alet hala var mı dedim içimden. 3 sefer yetkili serviste aynı arıza nedeniyle işlem görmüş. Anladığım o ki, servis başından savmak için amcayı aldığın yere iade et demiş. Son derece düzgün, anlaşılır ve akılcı cümlelerle derdini anlatıyor ve iade etmek istiyor. Öyle bir demagoji, öyle bir laf kalabalığıyla, 3 kişi amcayı sonunda zıvanadan çıkardı. Vatan Bilgisayar'da ürün iadeler Allah'a emanet.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler