07 Kasım
#12920382

Vatan Bilgisayar Yetkili Servis İş Bilmezliği Ve Ücreti!

Trabzon Vatan Bilgisayar'dan 2016 yılında Asus rog gl752vw marka model bir notebook bilgisayar almıştım. 21.10.2019 tarihinde Trabzon Vatan Bilgisayar'a götürüp servis yetkilisinden iç temizliği yapılıp termal macununu yenilenmesini istedim. Servis sorumlusu bilgisayarı eline aldı açılıp açılmadığını kontrol etmek amacı ile bilgisayarın Power düğmesine bastı açılıyor diye salıseler içerisinde hemen kapadı. Daha sonrasında bilgisayarın termal macununu değişemeyeceğini söyledi. Sebep açılışta tırnaklar kırılıyor, sonra bilgisayarı toplayınca tırnaklar kırıldığı için tam kapanma olmuyormuş. Bu yüzden müşteri şikayetlerinin önüne geçebilmek için yapamayacaklarını söylediler. Ben de geri aldım, geri eve götürdüm ama ne oldu ben de anlamadım. Bilgisayar bir daha açılmadı, şarjı kendiliğinden boşaldı düşüncesi ile şarja taktım ama şarj ışığı bile yanmadı. Şarj olmadı ve yine de açılmadı. Servis yetkilisi sanki sihirli bir dokunuş yaptı. Sonra ki gün 22 Ekim 2019 bilgisayarı bir gün sonra tekrar Vatan Bilgisayar'a getirip servis görevlisinin kendilerinin bilgisayara yapmış olduğu müdahale sonucu bilgisayarın açılmadığını anlattım. Servis görevlisi bilgisayarı alarak İstanbul'a servise göndereceğini söyledi ve arıza kaydı oluşturarak bilgisayarı benden aldı İstanbul'daki servise gönderdi.


06.11.2019 tarih itibarı ile bana Vatan Bilgisayar'ın İstanbul'daki servisten bana bir kısa mesaj gönderdiler mesajda; 80MS00****2 numaralı müşteri müşteri hizmetleri belgesinde söz edilen GAN0CV089117413 numaralı Asus gl752vw core İ7 6700hq 2.6ghz-16 GB RAM-1TB+128GBSSD-17.3-GTX960M ürününüzün kullanıcı hatası sebebi ile oluşmuş arızanın giderilmesi için SMS ınfoçoom teknoloji servis ltd. Şti. Tarafından 5.319,99 TL KDV Dahil servis ücreti talep edilmektedir. 3 iş günü içinde 0534 *****6 telefon numarasına kısa mesajı onaylıyorsanız onay yazarak, onaylamıyorsanız red yazarak dönüş yapmanız beklenmektedir.
Vatan Bilgisayar müşteri hizmetlerini aradım durumu anlatım müşteri hizmetleri bilgisayarın garantisi dolduğu için gönderilen mesaj geçerlidir deyip beni savuşturdu fakat bilgisayarı getirdiğimde çalışıyordu bilgisayarı açıp kapayıp kısa devre yaptırarak anakartını yaktılar. Şimdi de benden ücret talep ediyorlar. Mağdur edilen benim ücret talep edilen yine benim. Mağduriyetimin giderilmesini ne yapmam lazım?

Osman Osman 827 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları