Vatan Bilgisayar Ürünü Satana Kadar

Ahmet Ahmet17 Eylül 15:34

29.07.2020 tarihinde Topkapı Vatan Bilgisayar'dan Gigabyte Z390 Aorus Elite model ana kart aldım ve Gskill Ripjaws v 16GB (2x8) RAM satın aldım. Bu anakartı almamdaki sebep xmp (Extreme Memory Profile) özelliğine sahip olmasıydı. Aldığım RAM'lerde aynı şekilde bu özelliğe sahipler. İşlemci olarak elimde Intel i5 9600K 3.7GHz işlemci var. Bios ayarlarından işlemciyi overclock yaptığımda hiçbir sorun yok ancak ne zaman ki RAM'leri öç yapmaya kalksam Bios sürekli hata veriyor. Xmp'yi tek başına aktif edince yine hata veriyor. Teknik servis ile görüştüm ve bana RAM'lerin uyum listesinde olduğundan emin olun dediler ve bazen 1 harf ya da rakam farkının bile sorun yaratabildiğini söylediler. 

Ana kart RAM destek listesine göre uyumlu olan F4-3200C16D-16GVKB kod numaralı Gskill RAM'leri 550 liraya satın aldım. Yeni RAM'leri takıp öç yapmaya kalktım fakat sonuç yine hüsran. İşin en garip taraflarından birisi ise, default olarak çalışan 2133mhz hızını manuel olarak girdiğinizde ana kart yine hata veriyor. Default hızı bile manuel olarak girmenize müsaade etmiyor! Teknik servise donanım bilgilerimi vermeme rağmen, gidip ürünü farklı donanımlarla test etmişler. Defalarca söylememe rağmen, benim donanımlarım ile test edemeyeceklerini söylediler. Ayrıca xmp işleminin çalışmamasının üründe bir arıza olarak görülmediğini söylediler! Sevgili teknik servis yetkilisi, madem xmp çalışmaması bir arıza değil o halde bu ürüne bu özellik neden ekleniyor? RAM'lerin bir çoğu neden xmp destekli üretiliyor? Çift kameralı cep telefonu alıp, kameralardan birisi çalışmadığı zaman, zaten bu kameranın çalışmaması garantiyi etkilemez demek gibi bir şey bu. 

Özellik olarak xmp desteği veriyorsa bu ana kart, kullanıcı da bu özelliğinden dolayı seçer bunu. Ama siz yok çalışmasa da bu bir arıza değil derseniz ve gidip de bambaşka bir donanım ile test ederseniz tabii ki doğru sonuca ulaşamazsınız. Elimdeki donanımı test etmeyi reddettiler. Vatan Bilgisayar telefonda umursamaz bir ses tonu ile yetkili servis ne dediyse ona göre işlem yaparız dedi. Durumu anlattım ancak dinlediğini bile sanmıyorum. Fiyat farkı vereyim başka model istiyorum dedim. Bu teklifime de hayır dedi. Müşteri memnuniyeti sıfır! Ürün 1 aylık arkadaşım 1 aylık! Parça gelsin Tüketici Mahkemesi'ne başvurup para iadesi isteyeceğim.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler