Vatan Bilgisayar Sony Bluetooth Kulaküstü Kulaklık Yankı Yapıyor!

Mehmet Mehmet25 Temmuz 21:35

13.07.2020 'de Başakşehir'deki Vatan Bilgisayar'dan satış elemanının tavsiyesi üzerine bir adet Sony whch 510 bluetooth kulaklık aldım, ertesi gün telefonuma gelen çağrıyı cevapladığımda yankı problemi olduğunu, hem kendi sesimi hem de dışarıdan gelen sesleri kulaklığa yansıttığını gördüm. Bu problem benim açımdan konuşma akışını bozan bir problemdir. 

Bu yüzden toplam olarak bir saat civarında kullandığım kulaklığı ertesi gün aldığım mağazaya götürdüm. 14 günlük iade süresi içinde geri götürdüğüm için geri alınmasını beklerken kişisel bakım ürünü olduğu gerekçesi ile servise gönderildi. Ürün servisten döndü ve servis fişinde ürünün tüm testlerden Başarı ile geçtiği belirtilmiş. -Üründeki yankı problemi konuşmanın akışını bozan bir problem olduğu için, ürünün kullanım amacı da göz önünde bulundurulduğunda bir hatadır.

 Ama ürünü teslim ettikten sonra ınternet üzerinde yaptığım araştırmada Sony nin bunu problem olarak görmediğini fark ettim. (İngilizce olan sitesine bakıldığında halen buna ilişkin yazı duruyor ). Bu üründeki yankı problemi, piyasada olan muadil ürünlerde olmadığı için yine hata olarak kabul edilmesi gerekir. 

Yankı problemini doğal bir özellik olarak kabul eden firmanın satış elemanları bu hususta bilgilendirme yapmalıdır. Bana böyle bir durum olduğu söylense almazdım. - ürünün kişisel bakım ürünü olduğu için memnuniyetsizlik üzerine iade alınmayacağı hususu da kabul edilebilir bir gerekçe değildir çünkü söz konusu olan kulaklık, ''kulak içi kulaklık" değil "kulakuştu kulaklıktır". 

Ki bazı satıcı  firmalar bu tartışmaya girmeden ürünleri iade olarak almaktadır, yani aynı ürün a satıcısında kişisel bakım ürünü değilken Vatan bilgisayarda kişisel bakım ürünü olmuş. Anlaşılan bu gerekçe müşterinin kulaklık performansını beğenmemesi üzerine iade olanağı engellemek için kullanılmaktadır. 

-14 günlük iade süresi yasal bir haktır, kriteri olamayan bir keyfilik ile bununu etrafını dolanmak doğru değildir, ürünün tüm özelliklerini deneyen müşteri beğenmediği takdirde ürünü 6 iade etme hakkına sahiptir. Bu ürünü kutusundan açmadan kulağınıza takmadan test etmeniz mümkün değildir.

-Servis fişinde ürünün testlerden geçtiği ve sorunsuz olduğu belirtilmiş ama konuşma esnasında yankı yapıp yapmadığına hiç değinilmemiş bu yaklaşımdan.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler